MENU
novinky-a-odbornici

Dvojročný Adamko bojuje o svoje zdravie aj vďaka poisťovni Dôvera

Pre malých bojovníkov za zdravie sa do behu Od Tatier k Dunaju zapojila aj Nasťa Kuzminová.
Novinky a odborníci

Dvojročný Adamko bojuje o svoje zdravie aj vďaka poisťovni Dôvera

Mnohé zákroky, rehabilitácie či zdravotnícke pomôcky si my pacienti platíme z vlastného vrecka. Finančne sú často náročné, existujú však možnosti, ako na ne získať príspevok od zdravotnej poisťovne. Malý Adamko k nemu dostal ešte aj bonus.

Dnes dvojročnému Adamkovi hneď po narodení ultrazvukom zistili, že má asymetriu postranných komôr mozgu, no inak sa v ničom nelíšil od iných bábätiek. Okolo piatich mesiacov si jeho mama všimla, že sa nevyvíja celkom tak, ako by mal. „Keďže máme aj staršiu dcérku, videla som, že niečo nie je v poriadku,“ vraví Kamila, ktorá svoje podozrenie povedala pediatrovi. Ten dal Adamkovi ešte trošku času, no potom ho odoslal na neurológiu a rehabilitáciu. Chlapček mal pravú rúčku aj nôžku menej pohyblivú. Magnetickou rezonanciou sa neskôr zistilo, že v čase okolo pôrodu prekonal Adamko krvácanie do mozgu.

Bežné rehabilitácie nestačia

Do roka cvičili s Adamkom Vojtovu metódu a potom prešli na cvičenie podľa Bobatha. No domáce cvičenie aj rehabilitácie v nemocnici boli stále málo na to, aby dieťa dokázalo čo najlepšie rozhýbať a využívať oslabené končatiny. Adamko má ľavú rúčku podstatne šikovnejšiu, preto sa snaží všetko robiť s ňou. „Úlohou nás rodičov je byť mu stále nablízku a pomáhať mu do činností zapájať aj pravú ruku. S pravou nôžkou to je jednoduchšie, keďže chodí, musí ju zapájať, aj keď ju trošku doťahuje,“ vraví Kamila.

Už deviaty raz bežali zamestnanci Dôvery 345 km Od Tatier k Dunaju. Tentoraz s úmyslom pomôcť dvom malým deťom, Adamkovi a Stellke.Už deviaty raz bežali zamestnanci Dôvery 345 km Od Tatier k Dunaju. Tentoraz s úmyslom pomôcť dvom malým deťom, Adamkovi a Stellke.
Už deviaty raz bežali zamestnanci Dôvery 345 km Od Tatier k Dunaju. Tentoraz s úmyslom pomôcť dvom malým deťom, Adamkovi a Stellke.
Zdroj: ZP Dôvera

Pomohol grantový program Bojovníci za zdravie

Adamko má raz ročne nárok na mesačný pobyt v kúpeľoch, no jeho mama sa rozhodla pre synčeka vybojovať viac. Nakoľko intenzívne rehabilitačné pobyty, ktoré chlapčekovi veľmi pomáhajú, sú finančne značne nákladné, no nedajú sa zaplatiť zo zdravotného poistenia, prihlásila Adamka do grantového programu Bojovníci za zdravie, ktorý 2-krát ročne vyhlasujepoisťovňa Dôvera. „Na prvýkrát sme grant nezískali, ale nevzdala som to. O rok sme ho prihlásili zase a dostali sme grant dvetisíc eur. A nielen to! V rámci charitatívneho behu Od Tatier k Dunaju  vyzbierali pracovníci Dôvery pre Adamka ďalších dvetisíc eur.

Netreba sa vzdávať!

Rodičia sa snažia Adamkovi zabezpečiť rehabilitačný pobyt zhruba každé dva mesiace. Na ten ďalší, financovaný vďaka Dôvere, pôjde s Adamkom otec. „Pred pár týždňami nastúpil na rodičovskú dovolenku a bude na nej pol roka, rovnako ako bol s dcérkou,“ usmieva sa Kamila, ktorá vie, že synova diagnóza je celoživotná, no práve rehabilitácie a neustále cvičenie mu pomôžu používať pravú ruku čo najlepšie. „Rada by som povzbudila všetkých, čo majú zdravotný problém sami, v rodine alebo s dieťatkom, aby nestrácali nádej a skúšali všetko, čo sa dá. Sme veľmi vďační programu Bojovníci za zdravie aj celému tímu Dôvery, že Adamko môže absolvovať liečbu, ktorú zdravotné poisťovne nepreplácajú, no synček vďaka nej robí ďalšie a ďalšie pokroky.“

Šanca aj pre vás

Grantový program Bojovníci za zdravie prispel doteraz financiami vo výške takmer 2 milióny eur a podporil 1457 poistencov Dôvery. Chcete aj vy požiadať o finančné prostriedky z grantového programu Bojovníci za zdravie? Kliknite SEM  a do 3.októbra 2022 vyplňte žiadosť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor