MENU
novinky-a-odbornici

Dva týždne a dosť! Týchto 5 byliniek môže zničiť pečeň, varuje lekárka

Imelo radšej iba na ozdobu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Dva týždne a dosť! Týchto 5 byliniek môže zničiť pečeň, varuje lekárka

Ak pomiešate veľa zdravého, v jednom z najcitlivejších ľudských orgánov to môže dopadnúť peknou trmou-vrmou.

Ráno bylinkový čaj na povzbudenie, poobede čakanková kávička, večer rastlinná nátierka a na spanie výluh na upokojenie. Ideál zdravia alebo hazard zo zdravím?

Často sa zvykne vravieť, že všetkého veľa škodí a hoci si mnohí myslia, že bylinky sú úplne bezpečné, nie je to vždy tak,“ pripomína všeobecná lekárka z Košíc MUDr. Diana Baranová, že aj bylinky s množstvom zdravých účinkov patria do kategórie „všetko s mierou“.

Mnohé z nich sú síce zdraviu veľmi prospešné, no vo väčších množstvách, prípadne dlhodobom a neuváženom užívaní dokážu organizmu uškodiť. Látky, ktoré sa v bylinkách nachádzajú, sa odbúravajú v pečeni a ich nadmerné množstvo jej môže ublížiť. Závisí to, samozrejme, od druhu, no aj individuálne – od celkového aj aktuálneho zdravotného stavu človeka.“

5 najhorších:

  • senné listy
  • horec
  • kostihoj
  • divozel
  • hrdobarka obyčajná
  • imelo – používané na väčšinu ochorení, môže mať za následok vznik chronickej hepatitídy

Ako zistíte, že ste sa predávkovali? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor