MENU
novinky-a-odbornici

Dusí vás suchý kašeľ? Lekárka radí fintu z detstva, rýchlo vám uľaví

Kašeľ pomôže odohnať medicína starých materí.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dusí vás suchý kašeľ? Lekárka radí fintu z detstva, rýchlo vám uľaví

Nedostali ste v lekárni liek proti kašľu? Pomôže príroda!

Môže byť prvý signál začínajúcej infekcie, no aj posledný. A niekedy aj nekonečný. „Kašeľ býva jedným z príznakov infekcie dýchacích ciest. V tomto období najčastejšie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Aktuálne sa v ambulanciách stretávame s veľmi častým syndrómom dráždivého kašľa, ktorý pretrváva aj dva mesiace po preliečení akútnej infekcie,“ hovorí všeobecná lekárka Diana Baranová.

Asi ako mnohí moji kolegovia a pacienti, aj ja som za posledné dni až týždne zaznamenala nedostupnosť viacerých voľne predajných liekov, výživových doplnkov, či liekov na lekársky predpis. Asi budeme nútení oprášiť herbáre, recepty starých materí a siahnuť po prírodnej lekárničke,“ dodáva skúsená odborníčka.

Skorocel nastudeno

Medzi osvedčené bylinky na liečbu suchého kašľa podľa nej patrí skorocel, ktorý vďaka obsahu slizových látok pomáha vytvoriť na sliznici dýchacích ciest ochranný film tlmiaci dráždenie na kašeľ.

Ideálny je vo forme výluhu, ktorý sa pripravuje inak ako bežný bylinkový čaj - nastudeno, aby nedošlo k zničeniu slizových látok. Skorocel zalejeme šálkou studenej, maximálne vlažnej vody, lúhujeme dve hodiny, precedíme a používame ako kloktadlo a na popíjanie po malých dúškoch,“ konkretizuje prírodnú posilu doktorka Baranová.

Skorocel môžete obmieňať s materinou dúškou, šalviou lekárskou, anízom, tymiánom, pľúcnikom lekárskym, lipou, fialkou, či zádušníkom.

Ako liečila kašeľ stará mama pani doktorky? Tento recept lekárka používa dodnes. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor