Môže byť prvý signál začínajúcej infekcie, no aj posledný. A niekedy aj nekonečný. „Kašeľ býva jedným z príznakov infekcie dýchacích ciest. V tomto období najčastejšie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Aktuálne sa v ambulanciách stretávame s veľmi častým syndrómom dráždivého kašľa, ktorý pretrváva aj dva mesiace po preliečení akútnej infekcie,“ hovorí všeobecná lekárka Diana Baranová.
„Asi ako mnohí moji kolegovia a pacienti, aj ja som za posledné dni až týždne zaznamenala nedostupnosť viacerých voľne predajných liekov, výživových doplnkov, či liekov na lekársky predpis. Asi budeme nútení oprášiť herbáre, recepty starých materí a siahnuť po prírodnej lekárničke,“ dodáva skúsená odborníčka.
Skorocel nastudeno
Medzi osvedčené bylinky na liečbu suchého kašľa podľa nej patrí skorocel, ktorý vďaka obsahu slizových látok pomáha vytvoriť na sliznici dýchacích ciest ochranný film tlmiaci dráždenie na kašeľ.
„Ideálny je vo forme výluhu, ktorý sa pripravuje inak ako bežný bylinkový čaj - nastudeno, aby nedošlo k zničeniu slizových látok. Skorocel zalejeme šálkou studenej, maximálne vlažnej vody, lúhujeme dve hodiny, precedíme a používame ako kloktadlo a na popíjanie po malých dúškoch,“ konkretizuje prírodnú posilu doktorka Baranová.
Skorocel môžete obmieňať s materinou dúškou, šalviou lekárskou, anízom, tymiánom, pľúcnikom lekárskym, lipou, fialkou, či zádušníkom.
Ako liečila kašeľ stará mama pani doktorky? Tento recept lekárka používa dodnes. Pokračovanie na ďalšej strane...