MENU
novinky-a-odbornici

O 140% vyššie riziko rakoviny: Prezradí ho táto maličkosť v tele, súvisí s cukrom

Portrait,Of,A,Young,And,Cheerful,Woman,With,A,Jar
Novinky a odborníci

O 140% vyššie riziko rakoviny: Prezradí ho táto maličkosť v tele, súvisí s cukrom

Švédski a čínski výskumníci objavili spôsob, akým sa možno v budúcnosti dokážeme chrániť pred niektorými druhmi rakoviny.

Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Diabetologia by ako včasný indikátor rizika cukrovky a úmrtia na rakovinu mohla slúžiť bielkovina v krvi. 

Vyššie riziko cukrovky a rakoviny

Výskumníci vo Švédsku a v Číne analyzovali dve desaťročia zdravotných záznamov viac ako 4 600 dospelých ľudí stredného veku, pričom v zmrazených vzorkách zo štúdie Malmö Diet and Cancer Study Cardiovascular Cohort merali konkrétnu bielkovinu v krvi - prostazín, informuje WebMD

Prostasín zohráva v tele niekoľko úloh, napríklad reguluje krvný tlak a objem krvi. Obmedzuje tiež rast nádorov spojených s vysokou hladinou cukru v krvi. Hoci je známe, že cukrovka 2. typu zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny - napríklad nádorov pankreasu, pečene, čreva a endometria - príčiny zostávajú nejasné.

Švédska štúdia, do ktorej boli zaradení pacienti v 90. rokoch minulého storočia, skúmala vzťah medzi stravou a neskorším rizikom vzniku rakoviny. Počas dvoch desaťročí sledovania sa u 702 ľudí v štúdii objavila cukrovka a 651 z nich zomrelo na rakovinu.

Vedci zistili, že ľudia s najvyššími hladinami prostazínu v krvi mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť cukrovky a o 43 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu. Každé zdvojnásobenie koncentrácie prostazínu zvýšilo riziko úmrtia na rakovinu o 24 % u osôb bez vysokej hladiny cukru v krvi a o 139 % u osôb s vysokou hladinou cukru v krvi.

Budeme vedieť riziko rakoviny odhaliť jednoducho z krvi meraním tohto proteínu? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor