MENU
novinky-a-odbornici

Dovolenka v Chorvátsku: TOTO by ste mali vedieť! Aj keď ste už očkovaní

Mother,With,Son,Take,Vacation,Selfie,Photo,In,Adriatic,Sea
Novinky a odborníci

Dovolenka v Chorvátsku: TOTO by ste mali vedieť! Aj keď ste už očkovaní

Ani vy sa už neviete dočkať letnej dovolenky? Čo všetko musíte dodržať, ak chcete zavítať do Chorvátska?

Pred pandémiou navštívilo Chorvátsko každé leto asi pol milióna Slovákov. Kým minulý rok len tretina z obvyklej návštevnosti, tento rok je záujem o Jadran veľmi veľký. Aj vás láka ľahká dostupnosť k moru autom?

Čo budete potrebovať? 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZV SR) odporúča ešte pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov pri prechode cez hranice. Ak sa nezaregistrujete vopred, mali by ste rátať so zdržaním. Formulár je potrebné vyplniť v anglickom jazyku a je povinný pre každého nad 12 rokov. 

Do krajiny sa dostanete s platným pasom alebo občianskym preukazom a na hraniciach sa budete musieť preukázať:

  • negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo antigénovým testom, nie starším ako 48 hodín
  • alebo lekárskym potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 pred viac ako 11 dňami a pred menej ako 180 dňami
  • alebo lekárskym potvrdením o očkovaní na COVID-19
  • alebo lekárskym potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a súčasne po aspoň 1. dávke očkovania proti COVID-19

Ak nebudete mať pri sebe ani jedno zo spomínaných potvrdení, budete musieť nastúpiť na 10-dňovú povinnú karanténu. Tú môžete ukončiť predčasne, ak sa podrobíte PCR alebo antigénovému testu v Chorvátsku. 

Na toto pozor!

Vďaka potvrdenia by ste sa do Chorvátska mali dostať bez problémov. Dávajte si pozor na to, aby ste na nich mali uvedené všetky potrebné náležitosti. Podľa MZV SR, pri PCR teste s QR kódom a antigénovom teste musí byť viditeľný výrobca testu. Všetky potvrdenia musia byť v angliskom alebo chorvátskom jazyku. QR kód musí obsahovať meno a priezvisko vyšetreného, dátum narodenia, respektíve rodné číslo, dátum testovania a špecifikáciu použitého druhu PCR testu.

Podmienky vstupu pokračujú na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor