MENU
novinky-a-odbornici

Dôverujeme vakcínam proti COVID-19? Toto ukázal európsky prieskum

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Novinky a odborníci

Dôverujeme vakcínam proti COVID-19? Toto ukázal európsky prieskum

Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu o očkovaní proti covidu. Slováci sa v ňom zaradili medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti.

Vakcínou proti COVID-19 sa dá zaočkovať 70 % Európanov a 62 % Slovákov. Toto hovoria výsledky decembrového prieskumu verejnej mienky občanov krajín EÚ, o ktorom informovala Európska komisia (EK). Slovensko sa však prieskume zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti, píše TASR. 

Prieskum spoločnosti Kantar z polovice decembra sa konal na vzorke 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ. Prieskum naznačil, že 62,6 % opýtaných zo všetkých členských štátov zastáva názor, že vakcíny proti novému typu koronavírusu sú bezpečné. S týmto vyjadrením nesúhlasí 42 % ľudí a takmer polovica si myslí, že vakcíny sú neefektívne.

Bojíme sa vakcíny?

V Európskej únii účinnosti nových vakcín verí 73,4 %. S očkovaním najviac nesúhlasia obyvatelia Bulharska (34 % sa nechce dať nikdy zaočkovať), Slovinska (33 %) a potom Slovenska a Maďarska (32 %). Najmenej obáv z nových vakcín majú občania Malty (41 %) a potom Írska, Dánska, Talianska, Lotyšska, Holandska a Fínska (nad 30 percent).

V prípade Slovenska však mnohí z opýtaných pripustili, že by zmenili svoj prístup k očkovaniu, keby videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch. Pritom až 66,5 % respondentov uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, a 61,7 % pozná ľudí, ktorí ochoreli.

Vyššia informovanosť

Prieskum tiež naznačil, že väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín proti COVID-19 (56,9 %) i o účinnosti vakcín (49,9 %). Opýtaní uviedli, že za najdôveryhodnejšie zdroje považujú zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov (56,6 %), národné zdravotnícke orgány (42,6 %) a EÚ (20,3 %). Za menej dôveryhodné považujú médiá (9,4 %), webové stránky (7,8 %) a sociálne siete (5,4 %).

Približne 60 % Európanov verí, že jediný spôsob, ako skoncovať s pandémiou, je očkovanie. S týmto názorom však súhlasí iba 40,7 % opýtaných Slovákov a 67 % Slovákov verí, že nové vakcíny boli vyvinuté a otestované príliš rýchlo.

Na otázku v prieskume, či si občania myslia, že EÚ zohrala kľúčovú úlohu, aby sa dostali k vakcíne vo vlastnej krajine, najviac túto možnosť pripustili občania Malty (87 %), potom Cypru, Portugalska, Írska a Luxemburska (nad 70 %). Najmenej tomu veria ľudia v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4): Česká republika (49 %), Maďarsko a Poľsko (55 %) a Slovensko (56 %).

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia