MENU
Novinky a odborníci

Domáci miláčikovia znižujú riziko alergie u detí. Až na jedno zvieratko!

Domáci miláčik a alergia

Deti vystavené mačkám a psom žijúcich v domácnosti, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť potravinových alergiíDeti vystavené mačkám a psom žijúcich v domácnosti, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť potravinových alergií
Deti vystavené mačkám a psom žijúcich v domácnosti, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť potravinových alergií
Zdroj: Shutterstock

Štúdia zistila, že deti vystavené mačkám a psom žijúcich v domácnosti, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť potravinových alergií. Išlo najmä o alergie na vajcia, mlieko a orechy v prípade psov a vajcia, pšenicu a sóju v prípade mačiek. Odlišné výsledky boli v prípade psov chovaných vonku.

A u tých, ktorí mali doma škrečky, je to nie moc dobrá správa. Tieto deti, v množstve 0,9 percenta zo spomínaného množstva, mali výrazne vyššie riziko vzniku alergií na orechy.

Pri škrečkoch vzrastá riziko alergie na orechy.Pri škrečkoch vzrastá riziko alergie na orechy.
Pri škrečkoch vzrastá riziko alergie na orechy.
Zdroj: Shutterstock

„Naše zistenia naznačujú, že kontakt so psami a mačkami by mohol byť prospešný proti vzniku niektorých potravinových alergií, čím by sa zmiernili obavy z chovu domácich zvierat a znížila by sa záťaž potravinových alergií," píšu vedci.

Treba mať na pamäti, že výskum nebol založený na pozorovaniach, ale len na odpovediach dotazníka. Ďalšie otázky ako napríklad by mohli domáci miláčikovia zmeniť zmes črevných mikróbov a ako by to mohlo zmeniť imunitu, zostali len vo forme špekulácií, píše Science Alert. Vedci tiež naznačili, že domáce zvieratá by teoreticky mohli chrániť pred atopickou dermatitídou, ktorá je spájaná s alergiami. K tomu by však potrebovali viac relevantných údajov.

„Na presnejšie posúdenie výskytu potravinových alergií sú potrebné ďalšie štúdie využívajúce orálne potravinové testy. Napriek tomu môžu zistenia z tejto štúdie pomôcť pri navrhovaní budúcich štúdií,“ uviedli vedci vo výskume, ktorý bol publikovaný v Plos One

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor