MENU
novinky-a-odbornici

Domáci miláčikovia znižujú riziko alergie u detí. Až na jedno zvieratko!

Kto by nemal rád domácich miláčikov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Domáci miláčikovia znižujú riziko alergie u detí. Až na jedno zvieratko!

Kto by nemal rád domácich miláčikov. Aj keď je to starosť navyše, potešia osamelé srdce a starajú sa nenápadne o naše zdravie. Najväčšiu radosť majú aj tak vždy deti. Japonci najnovšie zistili, že domáce zvieratká majú ešte jeden obrovský dar týkajúci sa alergií. Teda až na jednu výnimku.

Japonskí vedci sa pustili do skúmania, aký vplyv na zdravie majú domáci miláčikovia. Presnejšie išlo o domácnosti, kde sa deti narodili do prostredia, kde už domáci miláčikovia žili a aký vplyv to malo na vývoj potravinových alergií.

Jeden z dôvodov, prečo sa témou zaoberali bolo, že za posledné desaťročia výskyt potravinových alergií u detí v rozvinutých krajinách vzrástol na viac ako 10 percent. A tak ako v Japonsku, aj v iných krajinách, sa rodiny obávajú vzplanutia alergií, preto sa do značnej miery vyhýbajú vlastníctvu domácich zvierat.

Cieľom súčasnej štúdie bolo preskúmať účinky vystavenia rôznym druhom domácich zvierat počas raného vývoja dieťaťa a to vzhľadom na riziko výskytu potravinovej alergie.

Do analýzy autori zahrnuli údaje o 66 215 deťoch v Japonsku. Približne 22 percent skúmaných žilo s domácim miláčikom ako sú psy, mačky, škrečky, korytnačky, či papagáje už prostredníctvom svojich matiek, teda ešte keď boli v maternici. Celkovo išlo o deti do veku 3 rokov.

Tím vedcov z Fukušimskej lekárskej univerzity v Japonsku si myslí, že štúdia poskytuje dostatočné dôkazy na preukázanie súvislosti medzi expozíciou domácich miláčikov a alergiami, hoci podrobnosti sa líšia v závislosti od typu zvieraťa a druhu potravy.

Na ktoré zvieratko si dať pozor pri výbere domáceho miláčika, čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor