MENU
novinky-a-odbornici

Ktoré bylinky a klíčky sa oplatí pestovať počas celého roka?

Fresh,Basil,And,Thyme,Herb,In,Pot
Novinky a odborníci

Ktoré bylinky a klíčky sa oplatí pestovať počas celého roka?

Spestrite si jedálny lístok a doprajte telu poriadnu porciu vitamínov. Bylinky a klíčky pomôžu s trávením a posilnia imunitu.

Bohatá dávka živín, vitamínov a minerálov počas celého roka? Mnohé zelené rastlinky hravo dopestujte aj na okne či kuchynskej linke. Nielenže vylepšia pokrmy, ale posilnia aj obranyschopnosť organizmu proti vírusom.

Bylinky jedlo ochutia, prevoňajú a dodajú mnohé dôležité látky, antioxidanty, minerály a vitamíny v najprirodzenejšej a pre telo najvyužiteľnejšej forme. Majú protizápalové, antibiotické a protirakovinové vlastnosti. Čerstvé bylinky a klíčky pridávajte do každého jedla: do polievok, nátierok, šalátov, varte s nimi mäso, ryby, dochucujte prílohy,“ radí výživová odborníčka Vilma Vittek. Ktoré sa oplatí pestovať?

Bazalka

Vhodný čas na pestovanie bazalky zo semien je začiatkom marca až apríla. Osivo vysejte na povrch substrátu a len zľahka zasypte.Vhodný čas na pestovanie bazalky zo semien je začiatkom marca až apríla. Osivo vysejte na povrch substrátu a len zľahka zasypte.
Zdroj: Shutterstock

Azda najobľúbenejšia bylinka stredomorskej kuchyne. Bazalka nie je len korením, ale aj liekom. Aromatická a pikantno-sladkastá rastlinka je bohatá na silice a triesloviny, minerálne látky i vitamín C. Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, obsahuje aj vitamíny A, D a E. Čistí krv a pomáha pri chorobách srdca.

Čaj z listov je tradičným domácim liekom pri prechladnutí, horúčkach a tráviacich ťažkostiach. Účinne pôsobí aj na dýchaciu sústavu, uvoľňuje a rozpúšťa hlieny. Vedeli ste, že žuvanie čerstvých lístkov môže zmierniť nepríjemnú migrénu?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor