MENU
novinky-a-odbornici

Tajomstvo dlhovekosti konečne odhalené. Či oslávte STOVKU, prezradí tento orgán

Portrait,Of,A,Happy,Senior,Woman,Smiling,At,The,Camera.
Novinky a odborníci

Tajomstvo dlhovekosti konečne odhalené. Či oslávte STOVKU, prezradí tento orgán

V telách ľudí, ktorí sa dožívajú 100 rokov, sa vyskytujú špeciálne baktérie. Je to aj váš prípad?

Ľudia, ktorí sa dožijú veku 100 rokov a viac, môžu mať podľa štúdie z Japonska špeciálne črevné baktérie, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám. Výsledky naznačujú, že tieto baktérie a špecifické zlúčeniny, ktoré produkujú, by mohli prispieť k zdravému črevu a následne k zdravému starnutiu.

Špeciálny „podpis“

Ako je známe, spoločenstvo baktérií a iných mikroorganizmov osídľujúcich črevo - črevný mikrobióm hrá úlohu v našom zdraví. No mení sa s pribúdajúcim vekom. Napríklad menšia pestrosť v druhoch črevných baktérií sa spája s horšou zdravotnou kondíciou starších ľudí.  Ako je však možné, že sa niekto dožije deväťdesiatky či dokonca storočnice? Japonskí vedci predpokladali, že v dlhovekosti môžu črevné baktérie hrať istú rolu a prispievajú k dobrému zdraviu napriek veku. Storočníci majú skutočne nižšie riziko chronických chorôb a infekcií v porovnaní s ľuďmi, ktorí tento míľnik nedosiahli.

V novej štúdii vedci skúmali črevnú mikroflóru 160  ľudí s priemerným vekom 107 rokov, ktorú porovnali so 112 ľuďmi vo veku 85 až 89 rokov a 47 ľuďmi vo veku 21 až 55 rokov. Zistili, že storoční mali zreteľný osobitý „podpis“ črevných mikróbov, ktoré sa v ostatných dvoch vekových skupinách nepozorovali. Napríklad zásoby niektorých druhov baktérií  mali dlhovekí oveľa bohatšie v porovnaní s ostatnými dvoma skupinami.

Kanadskí vedci zistili, že partneri si navzájom ovplyvňujú mikrobióm na koži - zloženie baktérií a iných mikróbov. 
 Pomocou počítačových algoritmov sa podarilo určiť, že partneri zdieľajú až 86 % kožného mikrobiómu. Najviac podobností je pritom na chodidlách. Mikróby si nevymieňame len pri dotykoch. Veľa mikróbov sa dostane do nášho okolia napríklad aj z chodenia naboso.Kanadskí vedci zistili, že partneri si navzájom ovplyvňujú mikrobióm na koži - zloženie baktérií a iných mikróbov. 
 Pomocou počítačových algoritmov sa podarilo určiť, že partneri zdieľajú až 86 % kožného mikrobiómu. Najviac podobností je pritom na chodidlách. Mikróby si nevymieňame len pri dotykoch. Veľa mikróbov sa dostane do nášho okolia napríklad aj z chodenia naboso.
Kanadskí vedci zistili, že partneri si navzájom ovplyvňujú mikrobióm na koži - zloženie baktérií a iných mikróbov. Pomocou počítačových algoritmov sa podarilo určiť, že partneri zdieľajú až 86 % kožného mikrobiómu. Najviac podobností je pritom na chodidlách. Mikróby si nevymieňame len pri dotykoch. Veľa mikróbov sa dostane do nášho okolia napríklad aj z chodenia naboso.
Zdroj: Shutterstock

Pri analýze črevných metabolitov (produktov metabolizmu) vo všetkých troch skupinách sa ukázalo, že storoční ľudia mali v porovnaní s ostatnými dvoma skupinami výrazne vyššie hladiny takzvaných sekundárnych žlčových kyselín.

Podľa National Insitututes of Health je žlč žlto-zelenou tekutinou, ktorá sa tvorí v pečeni a ukladá sa v žlčníku. Žlčové kyseliny sú zlúčeniny žlče, ktoré pomáhajú pri trávení, najmä tukov. Podľa dokumentu z roku 2009 uverejneného v časopise Diabetes Care po tom, čo pečeň produkuje žlčové kyseliny, sa uvoľnia do čreva, kde ich baktérie chemicky modifikujú na sekundárne žlčové kyseliny," uvádza LiveScience, ktorá správu o výskume publikovala. 

Hladiny sekundárnej žlčovej kyseliny nazývanej kyselina isoallolithocholová (isoalloLCA) sa u storočných javili obzvlášť vysoké. Okrem iného táto kyselina má silné antimikrobiálne vlastnosti, čo znamená, že môže tlmiť rast „zlých“ baktérií v čreve. V experimentoch v laboratórnych miskách a na myšiach autori zistili, že isoalloLCA spomaľuje rast Clostridium difficile, baktérie spôsobujúcej silnú hnačku a zápal hrubého čreva. IsoalloLCA tiež inhiboval rast enterokokov odolných voči antibiotikám typickým pre nemocničné prostredie.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor