MENU
novinky-a-odbornici

Dlhodobý stres spomaľuje chudnutie. Ktoré vitamíny a minerál pomôžu?

Chudnúť vám môže pomôcť aj ovocie
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dlhodobý stres spomaľuje chudnutie. Ktoré vitamíny a minerál pomôžu?

Oplatí sa najskôr odbúrať stres a až potom chudnúť? Určite nehľadajte zázračné potraviny, ktoré vám pomôžu zvládnuť obdobie stresu a navyše nepribrať.

Niekedy sa skutočne môže stať, že aj po úprave stravy vám môže stres brániť v boji s nadbytočnými kilogramami. Dlhodobý stres totiž spúšťa v tele mechanizmy, ktoré redukciu hmotnosti spomaľujú.

Vsaďte na spoluprácu

Určite je na zváženie sprievodná terapia, v rámci ktorej vás odborníci naučia správne odbúrať chronické napätie a navedú vás i na zdravé stravovanie. „Nadváha sama osebe negatívne ovplyvňuje schopnosť spracovať záťaž, preto je veľmi dôležitý výber kompetentného a skúseného nutričného terapeuta a psychoterapeuta, aby sa snaha o redukciu hmotnosti neskončila frustráciou,“ upozorňuje odborníčka na výživu Katarína Grich. V prípade akútneho stresu odložte úpravu hmotnosti na obdobie, keď sa situácia stabilizuje. Určite nehľadajte zázračné potraviny, ktoré vám pomôžu zvládnuť obdobie stresu a navyše nepribrať. Jediným riešením je kombinácia zdravej, výživnej stravy, pohybu a snahy spracovať negatívne emócie.

Správne potraviny

Zdravý životný štýl vrátane stravy vám môže pomôcť zvládnuť aj obdobie zvý­šeného napätia. Snažte sa zabezpečiť napríklad dostatočný príjem esenci­álnych aminokyselín. „Sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Za ich optimálny zdroj sa považu­je strava bohatá na veľmi kvalitné bielkoviny. Kon­krétne ide o mäso, vajcia, syry, mlieko, ale i ryby, obilniny, strukoviny alebo orechy,“ približuje výži­vová poradkyňa. Obdobie chronického stresu si vy­žaduje aj zvýšenú potrebu antioxidantov, ide predo­všetkým o vitamíny C, E, ale aj vitamínu D.

Dôležitý minerál

Určite nezabúdajte dôslednejšie sledovať príjem horčíka. „Právom sa zvykne označo­vať za univerzálny životo­budič. Prispieva k zníženiu vyčerpania a pocitu únavy a k optimálnemu metabo­lizmu, dôležitému pre tvorbu energie. Podporuje správne fungovanie psychiky a nervového systému,“ pripomína dôležité úlohy magnézia Katarína Grich. Dobrými zdrojmi horčíka sú banány, zemiaky, quinoa, proso, tekvicové a slnečnicové semená, ale aj mandle, žihľava, bazalka, majorán, šalvia, špenát, mangold alebo listy púpavy.

Kedy večerať?

Dôležitý je i kvalitný spánok. Práve od neho závisí nielen chudnutie, ale aj regenerácia a zvládanie stresu. Spánkový hormón melatonín má najvyššiu aktivitu pred polnocou, preto sa snažte ísť do postele včas. Oplatí sa lepšie popremýšľať aj nad tým, čo budete večerať. „Ideálne dve až tri hodiny pred spaním. Odporúčam, aby ste dojedli najneskôr do dvadsiatej prvej hodiny. Aj večera môže výrazne ovplyvniť produkciu spánkového hormónu melatonínu, vysvetľuje Katarína Grich. „Večera bohatá na hodnotné bielkoviny znižuje glykemickú záťaž. Ich správny výber môže byť vhodným zdrojom aminokyselín, ktoré sú potrebné pre tvorbu spánkového hormónu. Nenahraditeľnou aminokyselinou je v tomto procese tryptofan.“ Na večeru sú vhodné potraviny, ktoré ho obsahujú veľa, ale menej iných aminokyselín. Ide hlavne o orechy, najmä kešu a mandle, strukoviny, predovšetkým sójové bôby, ale i semená, huby či kakao.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor