Niekedy sa skutočne môže stať, že aj po úprave stravy vám môže stres brániť v boji s nadbytočnými kilogramami. Dlhodobý stres totiž spúšťa v tele mechanizmy, ktoré redukciu hmotnosti spomaľujú.
Vsaďte na spoluprácu
Určite je na zváženie sprievodná terapia, v rámci ktorej vás odborníci naučia správne odbúrať chronické napätie a navedú vás i na zdravé stravovanie. „Nadváha sama osebe negatívne ovplyvňuje schopnosť spracovať záťaž, preto je veľmi dôležitý výber kompetentného a skúseného nutričného terapeuta a psychoterapeuta, aby sa snaha o redukciu hmotnosti neskončila frustráciou,“ upozorňuje odborníčka na výživu Katarína Grich. V prípade akútneho stresu odložte úpravu hmotnosti na obdobie, keď sa situácia stabilizuje. Určite nehľadajte zázračné potraviny, ktoré vám pomôžu zvládnuť obdobie stresu a navyše nepribrať. Jediným riešením je kombinácia zdravej, výživnej stravy, pohybu a snahy spracovať negatívne emócie.
Správne potraviny
Zdravý životný štýl vrátane stravy vám môže pomôcť zvládnuť aj obdobie zvýšeného napätia. Snažte sa zabezpečiť napríklad dostatočný príjem esenciálnych aminokyselín. „Sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Za ich optimálny zdroj sa považuje strava bohatá na veľmi kvalitné bielkoviny. Konkrétne ide o mäso, vajcia, syry, mlieko, ale i ryby, obilniny, strukoviny alebo orechy,“ približuje výživová poradkyňa. Obdobie chronického stresu si vyžaduje aj zvýšenú potrebu antioxidantov, ide predovšetkým o vitamíny C, E, ale aj vitamínu D.
Dôležitý minerál
Určite nezabúdajte dôslednejšie sledovať príjem horčíka. „Právom sa zvykne označovať za univerzálny životobudič. Prispieva k zníženiu vyčerpania a pocitu únavy a k optimálnemu metabolizmu, dôležitému pre tvorbu energie. Podporuje správne fungovanie psychiky a nervového systému,“ pripomína dôležité úlohy magnézia Katarína Grich. Dobrými zdrojmi horčíka sú banány, zemiaky, quinoa, proso, tekvicové a slnečnicové semená, ale aj mandle, žihľava, bazalka, majorán, šalvia, špenát, mangold alebo listy púpavy.
Kedy večerať?
Dôležitý je i kvalitný spánok. Práve od neho závisí nielen chudnutie, ale aj regenerácia a zvládanie stresu. Spánkový hormón melatonín má najvyššiu aktivitu pred polnocou, preto sa snažte ísť do postele včas. Oplatí sa lepšie popremýšľať aj nad tým, čo budete večerať. „Ideálne dve až tri hodiny pred spaním. Odporúčam, aby ste dojedli najneskôr do dvadsiatej prvej hodiny. Aj večera môže výrazne ovplyvniť produkciu spánkového hormónu melatonínu,“ vysvetľuje Katarína Grich. „Večera bohatá na hodnotné bielkoviny znižuje glykemickú záťaž. Ich správny výber môže byť vhodným zdrojom aminokyselín, ktoré sú potrebné pre tvorbu spánkového hormónu. Nenahraditeľnou aminokyselinou je v tomto procese tryptofan.“ Na večeru sú vhodné potraviny, ktoré ho obsahujú veľa, ale menej iných aminokyselín. Ide hlavne o orechy, najmä kešu a mandle, strukoviny, predovšetkým sójové bôby, ale i semená, huby či kakao.