MENU
novinky-a-odbornici

Detský neurológ: Epileptický záchvat môže spustiť aj horúčka

Epilepsia je najčastejšie neurologické ochorenie  u detí.
Novinky a odborníci

Detský neurológ: Epileptický záchvat môže spustiť aj horúčka

Kŕč, trasenie, neprítomný pohľad a nekontrolovateľné pohyby končatín. Epileptický záchvat príde väčšinou nečakane, rodičov prekvapí a vystraší.

Podľa štatistík tvoria asi tri štvrtiny všetkých pacientov s epilepsiou práve deti a dospievajúci. „Môžu za to vrodené, či dedičné poruchy, ktoré sú príčinou epilepsie, a tak sa prejavia už u detí. Zároveň tomu významne pomáha aj neukončený vývoj takzvaných neuromediátorových, teda biochemických a elektrických dejov v mozgu,“ vysvetľuje detský neurológ Ladislav Bratský. „Epilepsia v skutočnosti nie je ochorenie, je to prejav inej poruchy, ochorenia, či už celkového, alebo priamo v mozgu,” dopĺňa.

Príčin jej vzniku je veľmi veľa. Môžu ju ovplyvniť vážne komplikácie v období tehotenstva, počas pôrodu a bezprostredne po ňom. Epileptické záchvaty sa niekedy objavia aj po prekonaní závažnejších úrazov hlavy. Príčinou môžu byť aj dedičné metabolické poruchy, genetické odchýlky a vrodené štrukturálne zmeny mozgového tkaniva.„Stále však ostáva skupina epilepsií, kde zatiaľ nevieme zistiť prvotné ochorenie,“ dodáva lekár.

Epilepsia je najčastejšie neurologické ochorenie u detí.
 

Kto je najviac ohrozený?

Určite sa v bežnom živote stretávame aj s ľuďmi, ktorí majú epilepsiu, pričom to vôbec nemusíme tušiť. „Ojedinelý epileptický záchvat môže mať počas života ktokoľvek z nás. Dá sa predpokladať, že epilepsia ako ochorenie s opakovanými záchvatmi sa môže prejaviť u detí, u ktorých mohli rôzne rizikové faktory ovplyvniť vývoj štruktúr a funkcií mozgu,“ vysvetľuje doktor Bratský, podľa ktorého sa na otázku, či existuje riziková skupina, nedá jednodznačne odpovedať. „Napríklad nie každé dieťa s detskou mozgovou obrnou musí mať aj epilepsiu. A, naopak, nemôžeme vylúčiť, že dieťa, ktoré nemá žiadne prejavy ochorenia nervového systému, nemôže mať epilepsiu.“

Nie je záchvat ako záchvat

Epilepsia je neurologická porucha, ktorú prezradí epileptický záchvat. „Je to náhla zmena elektrického potenciálu skupiny neurónov mozgu, ktorá vedie k rôznym prejavom, buď motorickým, alebo k zvláštnostiam v správaní človeka a nie vždy, no často aj k poruchám vedomia. Ak sa epileptické záchvaty opakujú, hovoríme už o epilepsii,“ objasňuje Bratský.

U detí sa môžu objaviť rozdielne druhy záchvatov, ktoré závisia od viacerých okolností. „Od toho, v ktorej časti mozgu vznikajú elektrické záchvatové deje, či sa šíria aj do inej časti mozgu, alebo postihujú takmer celý mozog. Závisí to aj od veku dieťaťa, teda stupňa dosiahnutej zrelosti mozgových štruktúr a funkcií, ale aj od vyvolávajúcej príčiny,“ hovorí neurológ.

Objaviť sa môžu v priebehu dňa a aj v noci počas spánku.„Ak povieme epileptický záchvat, obyčajne si predstavíme známe generalizované tonicko-klonické záchvaty, teda tie s napnutím a rytmickými kŕčmi celého tela a bezvedomím. Ale sú aj iné, možno menej dramaticky vyzerajúce. Krátke, rytmické myknutia niektorou končatinou alebo len jej časťou – rukou, rôzne prejavy potrhávania mimickými svalmi, grimasy, pomliaskavanie, žmurkanie, vytáčanie očí, hlavy, časti trupu či končatín na jednu stranu,“ ozrejmuje lekár.

Ojedinelý epileptický záchvat môže mať počas života ktokoľvek z nás.
 

Epileptický záchvat sa môže prejaviť aj krátkou poruchou vedomia. Dieťa náhle prestane v nejakej činnosti a nereaguje na oslovenie či iné podnety, je takpovediac duchom neprítomné, no po chvíli pokračuje v činnosti ako predtým. „Niektoré deti majú epileptické záchvaty spojené s náhlou stratou schopnosti stáť, zrazu spadnú na zem bez toho, aby sa pri tom dokázali brániť pádu,“ vysvetľuje.

Osobitným prejavom sú podľa slov odborníka aj zvláštnosti v správaní dieťaťa počas spánku.Do spektra záchvatov patria aj prejavy, ktoré sú zdanlivo normálnou, bežnou činnosťou, napríklad smiech, vykrikovanie, opakované manipulácie s nejakým predmetom. Na rozdiel od účelovej činnosti či hry, tieto prejavy sa nápadne opakujú, sú stereotypné a najmä sú v nevhodnom čase a na nevhodnom mieste.“ Pri niektorých epilepsiách sa u dieťaťa môžu objaviť aj viaceré typy záchvatov. 

Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri epileptickom záchvate? Čítajte na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia