MENU
novinky-a-odbornici

Desaťtisíc krokov nestačí. Ako správne zhadzovať, poradí tréner Maroš Molnár

Pre Maroša Molnára je motorom pre jeho prácu najmä to, keď ho druhá strana počúva.
Novinky a odborníci

Desaťtisíc krokov nestačí. Ako správne zhadzovať, poradí tréner Maroš Molnár

Princíp chudnutia je podľa skúseného trénera jednoduchý, mnohí ho však nechcú počuť. Čo je podľa neho pri tréningu najdôležitejšie?

Čo by mal urobiť ako prvé človek, ktorý sa pri morbídnej obezite či obezite, rozhodne začať chudnúť?

V prvom rade musí byť na milión percent presvedčený, že chce so svojím životom  skutočne niečo urobiť. Kompletne ho zmeniť. Počítať s tým, že táto zmena nie je jednoduchá. Až potom si treba stanoviť ciele. Ak je však východisková hmotnosť 150 kilogramov, nemôže chcieť, aby mal  o tri mesiace osemdesiat. Tento cieľ je nereálny a nesplniteľný. Ak sa mu to aj podarí, tak len na úkor zdravia a výsledok nebude dlhodobý. Niekedy je možno lepšie cieľ podhodnotiť, ako premrštiť. Vyhne sa frustrácii, keď sa od svojej vysnívanej hmotnosti vzďaľuje.

Je na dosiahnutie cieľov dôležité poznať aj zdravotný stav?

Pri obezite skončím ako tréner automaticky pri anamnéze. Na mieste sú otázky o zdravotných problémoch, prípadných operáciách, napríklad kolien alebo pruhu, či informácie o vysokom krvnom tlaku. Viem s týmito informáciami pracovať. Náročnejšie je to vtedy, ak má niekto vážnejšie problémy so srdcom. Vtedy je vhodnejšie, ak donesiete od kardiológa presnú diagnózu a spoznáme riziká, ktoré sú spojené s cvičením.  Absolvovanie kompletnej lekárskej prehliadky by malo byť teda logickým krokom pri odštartovaní chudnutia.

Mnoho ľudí chce zmenu hneď. Chudnúť chcú podľa presne stanoveného jedálneho lístka. Ale väčšinou je to nereálne, rýchlo vás to prestane baviť.
Maroš Molnár, tréner

A potom sa už začne cvičiť?

Podľa získaných informácií zostavím tréning. Ideálne je, ak sa potom stanovia presné časy, kedy budete chodiť cvičiť, aby ste si ich mohli zapísať do kalendára. Plejáda cvikov sa však neuveriteľne  zužuje. Ak máte okolo 150 kíl, väčšinou sa na to viažu problémy s kolenami. A veľa cvikov je práve cez kolená či bedrá. Cvičiť musíte buď v stoji, alebo na lavičke v 45 stupňovom uhle. Ak si na ňu ľahnete vodorovne pociťujete vinou hmotnosti obrovský tlak na dýchacie orgány a krčnú chrbticu. Obrazne možno povedať, že bežne si pri tréningu môžem vyberať z päťsto cvikov, v prípade morbídnej obezity sa to zníži aj na menej ako päťdesiat. A tu nastupuje motivácia. Treba si povedať, že  plán je len dočasný a s ubúdajúcou hmotnosťou sa bu- dú otvárať čoraz väčšie možnosti.

Nástup pohybu, niekedy aj po desaťročiach ničnerobenia, musí veľmi bolieť. Ako ľudí  presvedčíte, aby trénovali  ďalej?

Otvorene treba povedať, že to nie je jednoduché. Počujete len, to ma bolí, tam ma bolí a hľadáte riešenia, aby ste našli vhodný pohyb. Vždy hlavne riešime, o aký druh bolesti ide, či je tupá, alebo to pichá. Mnohokrát stačí kvalitné rozcvičenie  a bolesť prejde. Vtedy ide len o typ svalovice. Ak sa to už skutočne nedá, obrátime sa na lekára, napríklad ortopéda. Niekedy môže ten náš tréning pôsobiť na nezainteresovaného, že vlastne nič nerobíme a z toho človeka doslova tečie.

Sú pre ľudí príbehy, ktoré vidia na televíznej obrazovke, inšpiráciou?

Som veľmi rád za každého, kto sa rozhodne zmeniť svoj život, len by nemal brať televíznu reláciu za bernú mincu. To, čo sa na obrazovke deje 75 minút, trvá v reálnom živote rok. Počas neho sú chvíle, keď sú účinkujúci mega unavení, je im do plaču. Každé ráno vstávajú, všetko ich bolí, ale musia fungovať. Nakúpiť, upratať, variť, ísť do práce. To si treba uvedomiť, keď sa rozhodnete urobiť zmenu. Pri extrémne obéznych sú dve cesty.

Ktoré?

Extrémne premeny sú urobené tak, aby boli zaujímavé a ponúkli ľuďom čo najširšiu paletu toho, ako majú urobiť zmenu. Všetko sa mení naraz. V normálnom živote odporúčam ísť na to postupnejšie. Nemeňte stravu hneď. Jedzte tak, ako  ste jedli, ale začnite cvičiť. Výdaj energie sa tým výrazne zvýši. Naplánujte si pravidelný tréning trikrát do týždňa, vydržte tak dva týždne. Ak to dokážete, pridajte si napríklad jedno kardio. Po štyroch až šiestich týždňoch sa začnete cítiť inak, začne sa lepšiť kondícia a môžete pridať ďalšiu vec.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia