MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás TENTO bežný problém? Do 10 rokov riskujete ZRADNÉ ochorenie

Frightened,Depressed,Middle,Aged,Woman,Lying,Alone,On,Bed,In

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Trápi vás TENTO bežný problém? Do 10 rokov riskujete ZRADNÉ ochorenie

Podľa štatistík sa to týka každého piateho človeka na planéte. Koľkokrát ste sa dnes usmiali?

Akú zvyknete mať najčastejšie náladu? Ak bývate šťastní, máte dôvod na šťastie hneď z ďalšieho dôvodu. Vedci zistili, že to, ako prežívate psychické problémy, ovplyvňuje nástup ochorenia, ktorého sa všetci obávame.

Zo zlého ešte horšie

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vyvinuli štatistický model na predpovedanie priemernej krivky depresie u 15 000 účastníkov vo veku od 20 do 89 rokov. Vysvitlo, že v skupine asi 6 000 starších dospelých bola pravdepodobnosť kognitívnych porúch o 73% vyššia u tých, ktorí mali príznaky depresie v ranej dospelosti a o 43% vyššia u osôb s príznakmi depresie v neskoršom živote.

Zistili sme, že vo všeobecnosti čím sú depresívne symptómy silnejšie, tým skorší a rýchlejší je pokles poznávacích schopností,"  cituje vedkyňu a vedúcu výskumného tímu Willu Brenowitz portál WebMD.

U starších dospelých, u ktorých sa v ranej dospelosti prejavili stredne závažné alebo veľmi závažné depresívne symptómy, došlo k poklesu poznávacích funkcií v priebehu 10 rokov,“ dodala Brenowitz, odborníčka na psychiatriu a behaviorálne vedy. 

Depresia a demencia: Ako súvisia?

Niekoľko mechanizmov vysvetľuje, ako môže depresia zvýšiť riziko demencie, nazdáva sa Brenowitz: „Jedným z nich je, že hyperaktivita centrálneho systému reakciou na stres zvyšuje produkciu stresových hormónov glukokortikoidov, čo vedie k poškodeniu hipokampu, časti mozgu, ktorá je potrebná na vytváranie, organizovanie a ukladanie nových spomienok."

Ďalšie štúdie spájajú depresiu so zmenšovaním hipokampu. Jedna z nich preukázala rýchlejšiu stratu jeho objemu u žien.  

Keďže až 20% populácie počas života trpí depresiou, je dôležité uznať jej úlohu v kognitívnom alebo mentálnom starnutí, prízvukuje Barowitzovej spolupracovníčka doktorka Kristine Yaffe.

Na potvrdenie týchto zistení bude potrebná budúca práca," pripúšťa odborníčka, no nalieha, že na základe výsledkov ich štúdie uverejnenej v  v časopise Journal of Alzheimer's Disease existuje o dôvod viac na skríning depresie a jej liečbu už v ranom štádiu. 

Neviete, či sa depresia týka práve vás? Pozrite si zoznam skrytých príznakov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor