MENU
novinky-a-odbornici

Demenciu „vidno“ roky dopredu: Drobnosť v krvi odhalí aj cukrovku a parkinsona

Nový test dokáže detegovať Alzheimerovu chorobu ešte pred prvými príznakmi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Demenciu „vidno“ roky dopredu: Drobnosť v krvi odhalí aj cukrovku a parkinsona

Ešte skôr ako sa Alzheimerova choroba začne hlásiť typickými príznakmi, v tele ju prezradí čosi iné. Týka sa to aj vás?

Ak vám diagnostikujú Alzheimerovu chorobu, spravidla až v čase rozvinutých príznakov ako napríklad strata pamäte. Možnosti liečby bývajú obmedzené a zamieravajú sa na spomalenie progresie ochorenia.  

Podľa výsledkov novej štúdie sa však zdá, že táto najčastejšia forma demencie by sa mohla detegovať v rámci skríningu o mnoho rokov až desaťročí vopred, keď by zbrane proti nej mohli byť oveľa účinnejšie. Fungovať by to mohlo pomocou laboratórneho testu, ktorý vyvinul tím vedený výskumníkmi z Washingtonskej univerzity. 

Nový test

Tento test dokáže vo vzorkách krvi merať hladinu oligomérov amyloidu beta, čo sú malé, nesprávne zložené agregáty proteínu amyloid beta, ktorý podľa vedcov spúšťa rozvoj Alzheimerovej choroby, približuje ScienceDaily.

V štúdii skúmali dokopy 310 ľudí  s miernou kongnitívnou poruchou, Alzheimerovou chorobou, inou formou demencie či bez diagnózy. Ich test so skratkou SOBA odhalil tieto oligoméry v krvi už diagnostikovaných pacientov s alzheimerom, no aj u 11 ľudí z kontrolnej skupiny, pričom u desiatich z nich sa kognitívna porucha diagnostikovala v neskorších rokoch. Test tento toxín teda identifikoval ešte pred vypuknutím príznakov.

Podľa Valerie Daggett, hlavnej autorky štúdie uverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences,  sa ich test môže stať základom spoľahlivej diagnostiky tohto ochorenia roky dopredu.

Zisťujeme, že mnohé ľudské ochorenia sú spojené s hromadením toxických oligomérov, ktoré tvoria tieto štruktúry alfa listov. Nielen Alzheimerova choroba, ale aj Parkinsonova choroba, diabetes 2. typu a ďalšie," dodáva expertka. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor