Ak vám diagnostikujú Alzheimerovu chorobu, spravidla až v čase rozvinutých príznakov ako napríklad strata pamäte. Možnosti liečby bývajú obmedzené a zamieravajú sa na spomalenie progresie ochorenia.
Podľa výsledkov novej štúdie sa však zdá, že táto najčastejšia forma demencie by sa mohla detegovať v rámci skríningu o mnoho rokov až desaťročí vopred, keď by zbrane proti nej mohli byť oveľa účinnejšie. Fungovať by to mohlo pomocou laboratórneho testu, ktorý vyvinul tím vedený výskumníkmi z Washingtonskej univerzity.
Nový test
Tento test dokáže vo vzorkách krvi merať hladinu oligomérov amyloidu beta, čo sú malé, nesprávne zložené agregáty proteínu amyloid beta, ktorý podľa vedcov spúšťa rozvoj Alzheimerovej choroby, približuje ScienceDaily.
V štúdii skúmali dokopy 310 ľudí s miernou kongnitívnou poruchou, Alzheimerovou chorobou, inou formou demencie či bez diagnózy. Ich test so skratkou SOBA odhalil tieto oligoméry v krvi už diagnostikovaných pacientov s alzheimerom, no aj u 11 ľudí z kontrolnej skupiny, pričom u desiatich z nich sa kognitívna porucha diagnostikovala v neskorších rokoch. Test tento toxín teda identifikoval ešte pred vypuknutím príznakov.
Podľa Valerie Daggett, hlavnej autorky štúdie uverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sa ich test môže stať základom spoľahlivej diagnostiky tohto ochorenia roky dopredu.
„Zisťujeme, že mnohé ľudské ochorenia sú spojené s hromadením toxických oligomérov, ktoré tvoria tieto štruktúry alfa listov. Nielen Alzheimerova choroba, ale aj Parkinsonova choroba, diabetes 2. typu a ďalšie," dodáva expertka.