MENU
novinky-a-odbornici

Delta variant sa prejavuje inak! Tento hlavný príznak COVID-19 už nemusíte mať

Young,Man,Coughing,And,Covering,Mouth,With,A,Tissue,,
Novinky a odborníci

Delta variant sa prejavuje inak! Tento hlavný príznak COVID-19 už nemusíte mať

S indickým variantom koronavírusu, nazývaným delta, sa menia aj príznaky ochorenia COVID-19. Podľa britskej štúdie Zoe Covid Symptom už nie sú hlavnými symptómami choroby strata čuchu či chuti.

Podľa slov profesora Tima Spectora, ktorý vedie covidovú štúdiu, sa infikovanie delta variantom u mladých ľudí môže prejaviť ako horšie prechladnutie. Nakazení sa nemusia cítiť choro, ale môžu byť infekční, čo je riziko hlavne pre ostatných. Každý, kto má podozrenie na ochorenie COVID-19, by mal ísť na test.

Časté príznaky COVID-19, pri ktorých si treba dávať pozor:

  • kašeľ
  • horúčka
  • strata čuchu alebo chuti

Na základe údajov od tisícov ľudí, ktorí nahlásovali svoje príznaky do aplikácie, vedci zistil, že uvedené symptómy už nie su dnes až také bežné.„Od začiatku mája sme sledovali hlavné príznaky ľudí, ktorí využívali mobilnú aplikáciu, a od tých minulých sa líši,“ uviedol šéf štúdie Tim Spector pre BBC.

Medzi častejšie príznaky patrí ešte zvýšená teplota, ktorú nahlásilo 19% infikovaných. Takmer úplne vymizla strata chuti alebo čuchu.

Maskuje sa

Spector upozorňuje, že variant delta sa správa inak než pôvodný vírus a je nebezpečnejší už len preto, že so svojimi príznaky je podobný bežnému prechlanutiu. Ľudia si budú myslieť, že majú nejaký druh sezónnej nádchy, a pôjdu v pokoji do spoločnosti a rozšíria to medzi ďalších. To by mohlo spôsobiť veľké problémy. Zvlášť u mladších ročníkov, pretože u tých budú príznaky slabšie. Takí ľudia by mali zostať doma a zájsť si na test," uviedol Spector.

Ďalšie štúdie, ktorú dokončila londýnska Imperial College, rozšírila príznaky o zimnicu, bolesť svalov a stratu chuti do jedla.

Delta variant

Variant delta aktuálne predstavuje v Británii podľa denníka The Independent približne 90 % všetkých prípadov. Podľa pôvodného výskytu bola predtým označovaná ako tzv. Indický variant, ale po žiadosti Indie zaviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) novú terminológiu, podľa ktorej sa nazýva delta.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor