MENU
novinky-a-odbornici

Delta sa šíri rýchlejšie: Títo ľudia majú 9x vyššie riziko najhoršieho, varujú odborníci

Ill,Sick,Middle,Aged,Woman,Sneezing,Blowing,Running,Nose,Holding
Novinky a odborníci

Delta sa šíri rýchlejšie: Títo ľudia majú 9x vyššie riziko najhoršieho, varujú odborníci

Analytici z Dáta bez pátosu sa pozreli na prípady ľudí, ktorí zomreli počas "delta vlny". Kto je podľa nich v najväčšom ohrození?

V utorok ukázali PCR testy spolu s antigénovými 1 073 nových infikovaných. V sobotu pribudlo 1 015 nakazených a v piatok ich bolo až 1 155. Viac ako tri štvrtiny z nich boli neočkovaní. „V nemocniciach je hospitalizovaných 438 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, viac ako 83 %  nie je zaočkovaných. Na JIS je 45 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 34 osôb,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Počet prípadov sa za týždeň zdvojnásobil a krivka bude stúpať hore. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odhaduje, že koncom septembra by mohlo denne pribudnúť 1 500 až 3 000 infikovaných koronavírusom. Denné príjmy do nemocníc by sa mohli pohybovať medzi 75 až 100 prípadmi.

„Základná informácia je tá, že v nemocniciach pribúdajú vo viac ako 85 % nezaočkovaní pacienti. Očkovaní sú väčšinou vo vyššom veku a s pridruženými inými ochoreniami. Očkovanie ako také chráni pred ochorením a takisto aj pred hospitalizáciou,“ povedal minister Lengvarský.

Infekčnejšia delta

Delta mutácia sa vyznačuje vysokou infekčnosťou. Jeden nakazený môže ochorenie COVID-19 rozšíriť na ďalších minimálne 4 ľudí. Ak by sme deltu porovnali s alfa variantom, riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou je dvakrát vyššie.

Prichádzame do obdobia, keď sa každý musí chrániť sám. Opatrenia to pri delte nezvládnu, asi ani keby sa striktne dodržiavali. Stretnutie s deltou čaká každého. Udržujte sa preto fit, a ak ste neprekonali závažnejší priebeh covidu a nie ste plne zaočkovaní, tak vám prajem veľa šťastia, budete ho potrebovať,“ uviedol matematik Richard Kollár.

Vyššiu ochranu pred nákazou však majú ľudia, ktorí majú protilátky. „Takmer všetci, čo nie sú imúnni, sa časom premoria. Očakávam, že nemocnice sa zaplnia asi v októbri, prípadne na prelome októbra a novembra,“ hovorí infektológ Peter Sabaka z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor