MENU
novinky-a-odbornici

Delta sa hlási aj týmto nepríjemným príznakom. Mali by ste o ňom vedieť

Young,Brunette,Woman,With,Short,Hair,Wearing,Casual,Clothes,With
Novinky a odborníci

Delta sa hlási aj týmto nepríjemným príznakom. Mali by ste o ňom vedieť

Tráviace ťažkosti vás môžu potrápiť z viacerých príčin. Pátrajte, hlavne v tomto období je to dôležité.

Až o 60 % nákazlivejší delta variant koronavírusu má iné príznaky ako pôvodný variant. Strata chuti a čuchu sa objavuje zriedkavejšie, zato vás môžu vyrušiť bolesti hlavy, bolesti hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota alebo horúčka, teda prejavy ako pri nádche, alergii či chrípke.

Ďalším príznakom môžu byť hnačky. Treba na to pamätať. Najmä teraz v lete, keď ju môžeme chytiť aj zo zle upraveného jedla z reštaurácie či tepelnému úpalu.

Pitný režim 

V boji s akútnou hnačkou potrebujete zabezpečiť, aby telo nestratilo tekutiny. Pomôže minerálna voda bez bubliniek alebo jemne osladený čierny čaj. Nepite ovocné šťavy, kávu a už vôbec sa nesnažte „vypaľovať červa“ alkoholom.

Gastroenterológ z nemocnice Košice-Šaca MUDr. Štefan Mucha upozorňuje, že ak hladujete, nedostatok tekutín v tele sa ešte prehĺbi. Preto potrebujete jesť. Skúste zeleninovú polievkou, suchár či suchú hrianku.

Potrebujete lekárka 

Ak vám hnačka neprejde do 3 dní, nedokážete jesť, máte nízky tlak alebo zrýchlený pulz, vyhľadajte lekára. Ten vám predpíše lieky, ktoré upokoja črevá. Pri hnačke sa veľmi nespoliehajte na tzv. čierne uhlie, ktoré nie je podľa odborníka veľmi účinné. Pomôžu skôr probiotiká na úpravu črevnej flóry. 

Zdravé tipy

  • Jemne osolená, suchá biela ryža je skvelá na dietovanie pri hnačke.
  • Dieťa sa dehydratuje oveľa skôr ako dospelý, môžu mu zlyhať orgány. Ak trvá úporná hnačka viac ako jeden deň, vezmite ho k lekárovi.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor