MENU
novinky-a-odbornici

Déčko proti osteoporóze. Pomôže aj pri ochorení COVID-19?

×

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Déčko proti osteoporóze. Pomôže aj pri ochorení COVID-19?

Viaceré štúdie naznačujú, že vitamín D znižuje riziko vzniku respiračných ochorení. Jeho správne hodnoty v krvi navyše napomáhajú lepšiemu manažmentu pacientov s metabolickými ochoreniami kostí, vrátane osteoporózy.

Situácia v dôsledku šíriaceho sa ochorenia COVID-19 ovplyvnila poskytovanie zdravotnej starostlivosti na celom svete. Lekár musí v týchto dňoch vyvažovať možné riziko, že pacienta vystaví nákaze, na strane druhej tiež riziko, že pacientovi nezabezpečí adekvátnu zdravotnú starostlivosť v súvislosti s jeho chronickým ochorením,“ hovorí doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, lekár V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a člen výboru Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Ako dodáva, pacienti s osteoporózou, keďže ide prevažne o ženy po 50-tke, často trpia aj inými pridruženými ochoreniami ako cukrovka, vysoký krvný tlak, chronické ochorenie obličiek. Sú preto vysokorizikovou skupinou v súvislosti s možnou nákazou ochorením COVID-19 a s tým súvisiacimi komplikáciami.

Prevencia 

„Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v regulácii imunitnej odpovede pri infekcii vírusom SARS-CoV-2. Aktuálne už máme práce o tom, že hladina vitamínu D koreluje s chorobnosťou, hospitalizáciami a aj úmrtnosť na COVID-19. Preto adekvátny príjem vitamínu D dostáva v súčasnosti ešte ďalší rozmer,“ zdôrazňuje doc. MUDr. Jackuliak.

Liečba, ktorú pacient s osteoporózou potrebuje, sa vo veľkej miere podáva práve v ambulancii lekára. „Dočasné oddialenie liečby v dôsledku aktuálnej situácie spôsobenej koronavírusom nemá zásadný vplyv na zdravie kostí. Pacient by však nemal zostať bez liečby dlhodobo,“ upozorňuje doc. MUDr. Peter Jackuliak. Dnes je podľa neho, viac ako inokedy, dôležité udržať si pevné zdravie a zostať bez zlomenín. Tu vidí potenciál práve v prísune vitamínu D. „Pravidelné dopĺňanie vitamínu Dna dennej báze je efektívnou formou prevencie respiračných ochorení a tiež dôležitou súčasťou liečby osteoporózy,“ dodáva.

Častejšie zlomeniny

Výskyt zlomením u žien, ktoré osteoporóza postihuje vo väčšej miere ako mužov, je podstatne častejší ako výskyt rakoviny prsníka, cievnej mozgovej príhody či infarktu. „V dôsledku poklesu vitamínu D v tele narastá riziko osteoporotickej zlomeniny až o 27 %. Súčasťou každej liečby pacienta s osteoporózou je preto vitamín D a vápnik,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, prednosta V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia