MENU
novinky-a-odbornici

Davida iba bolelo brucho. Vážnu diagnózu mu liečia po novom

Davidovi diagnostikovali autoimunitnú hepatitídu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Davida iba bolelo brucho. Vážnu diagnózu mu liečia po novom

Cirhóza pečene neznamená automaticky problémy s alkoholom. Za niektoré závažné ochorenia pacient sám nemôže. U dvadsaťsedemročného Davida vlastná imunita bojuje proti jeho pečeni. Lekári mu podali pomocnú ruku prostredníctvom liečebnej novinky.

David (27) žije s manželkou a takmer 9-mesačným synčekom Simeonom v Kežmarku. Keď ho v zime z času na čas pobolievalo brucho, myslel si, že je to žalúdok a dôsledok celiakie, čo je autoimunitné ochorenie vyvolané neznášanlivosťou bielkovín pšenice, jačmeňa, raži a ovsa. Únavu a poobedné pospávania pripisoval prílišnému pracovnému tempu.

Po čase vyhľadal svojho praktického lekára, potom gastroenterológa, ktorý mu zrealizoval pečeňové testy. Verdikt znel nekompromisne: okamžitá hospitalizácia. 

„Na základe laboratórnych výsledkov zo spádovej nemocnice sme pacienta okamžite prevzali na naše pracovisko,“ vysvetlila MUDr. Sylvia Dražilová, PhD., zástupkyňa prednostu II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Diagnostikovali sme mu autoimunitnú hepatitídu. Ide o zápal pečene, ktorý súvisí s tým, že vlastný organizmus pacienta, vlastná imunita bojuje proti jeho pečeni. Je to jedno zo širokej škály autoimunitných ochorení, kedy sa imunitný systém pacienta zameria proti vlastnému orgánu. Navyše sme zistili, že v Davidovom prípade je ochorenie už v štádiu cirhózy pečene, čo je proces, kedy dochádza k tvrdnutiu pečene.“ 

Cirhóza pečene sa nerovná automaticky alkohol

Autoimunitná hepatitída je typická skôr pre ženy,  spravidla však prekvapivo postihuje mladú generáciu. „Aj David je príkladom pacienta, kedy si ľudia často mylne spájajú chorobu pečene, cirhózu pečene, len s konzumáciou alkoholu. Je mnoho iných faktorov, ktoré vedú k tomu, že pacient má závažné ochorenie pečene a on sám za tú situáciu nie je zodpovedný,“ uviedla MUDr. Sylvia Dražilová.

David prišiel do nemocice v pravý čas. „Zaviedli sme mu imunosupresívnu liečbu, vďaka čomu sa zásadne zlepšili jeho výsledky a upravil celkový zdravotný stav. Ale práve preto, že sme diagnostikovali cirhózu, rozhodli sme sa pacienta podrobiť novému špecifickému vyšetreniu. David tak patril medzi prvých štyroch pacientov UNLP, ktorí sa podrobili „miniinvazívnej intervencii na pečeni“.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor