MENU
novinky-a-odbornici

Spôsobí cukrovku, ohrozí srdce? Vedci varujú pred obľúbenou bylinkou na chudnutie

Stévia je obľúbené prírodné náhradné sladidlo, v dlhodobom hľadisku však môže organizmu spôsobiť problémy.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Spôsobí cukrovku, ohrozí srdce? Vedci varujú pred obľúbenou bylinkou na chudnutie

Nielenže vám neumožnia schudnúť, z dlhodobého hľadiska môžu byť spojené so zdravotnými rizikami. O akých mimoriadne obľúbených prísadách do jedla je reč?

Máte na čosi chuť, tak siahnete po „neškodnej" potravine, len aby ste nepribrali? To, že by sa ani tie zdravo vyzerajúce nemali používať v snahe schudnúť, nedávno uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Správa agentúry OSN pre zdravie tiež naznačuje, že dlhodobé používanie môže byť spojené so zdravotnými rizikami, upozorňuje LiveScience. Všetko nasvedčuje tomu, že sa to týka aj prírodných prísad, ktoré sme doteraz považovali za úplne bezpečné.

K tomuto záveru WHO dospela na základe preskúmania viac ako 280 štúdií týkajúcich sa dotknutej potraviny. Z prehľadu tiež vyplýva, že dlhodobé používanie týchto sladidiel môže byť spojené s mierne zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení a predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny u dospelých.

O akú potravinu ide? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor