MENU
novinky-a-odbornici

Ďasná ohlásia riziko infarktu. Vidíte TENTO nápadný signál?

Woman,Checking,Teeth,In,Mirror.,Female,At,The,Dentist,Office.
Novinky a odborníci

Ďasná ohlásia riziko infarktu. Vidíte TENTO nápadný signál?

Nový výskum ponúka ďalšie dôkazy o prepojení medzi ochorením ďasien a srdcovými chorobami.

Prebiehajúca švédska štúdia už predtým zistila, že ochorenie ďasien - „parodontitída“ sa oveľa častejšie vyskytuje u pacientov s prvým infarktom, než v skupine zdravých ľudí. V tejto nadväzujúcej štúdii vedci skúmali, či sa ochorenie ďasien spája so zvýšeným rizikom nových srdcových problémov u osôb, ktoré prežili infarkt, ako aj u zdravých ľudí rovnakého veku a pohlavia a žijúcich v rovnakej oblasti.

Zahŕňala takmer 1 600 účastníkov s priemerným vekom 62 rokov. Zubné vyšetrenia v rokoch 2010 až 2014 ukázali, že 985 z nich má dobré zuby, 489 stredne ťažkú ​​parodontitídu a 113 závažnú parodontitídu.

O 50% bližšie k smrti

Počas vyše šesťročného sledovania mali ľudia s ochorením ďasien o 49% väčšiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny, riziko nefatálneho infarktu alebo mozgovej príhody či stavu závažného srdcového zlyhania.

Riziko vzniku kardiovaskulárnej príhody počas sledovania bolo vyššie u účastníkov s parodontitídou, pričom sa zvyšovalo súbežne so závažnosťou. Toto bolo obzvlášť zrejmé u pacientov, ktorí už mali [srdcový záchvat]," cituje autorku štúdie Giulia Ferrannini z Karolinska Institute v Štokholme portál WebMD.

Nebezpečný zápal

Ako však telesné ťažkosti takej rozdielnej povahy môžu spolu súvisieť? Vedci majú podozrenie, že poškodenie tkaniva ďasien u ľudí s ochorením ďasien môže umožniť mikróbom preniknúť do krvného obehu.To by mohlo urýchliť škodlivé zmeny v cievach a/alebo zvýšiť systémový zápal, ktorý je pre cievy škodlivý," dodala Ferrannini a nádejá sa, že výsledky ich výskumu môžu čoskoro priniesť ovocie. Pod jednou podmienkou, na ktorú nesmiete zabúdať. 

Naša štúdia naznačuje, že programy zubného skríningu vrátane pravidelných prehliadok a vzdelávania o správnej zubnej hygiene môžu pomôcť predchádzať prvým a následným srdcovým príhodám,“ uzatvára výskumníčka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor