MENU
novinky-a-odbornici

Ďasná ohlásia riziko infarktu. Vidíte TENTO nápadný signál?

Woman,Checking,Teeth,In,Mirror.,Female,At,The,Dentist,Office.
Novinky a odborníci

Ďasná ohlásia riziko infarktu. Vidíte TENTO nápadný signál?

Nový výskum ponúka ďalšie dôkazy o prepojení medzi ochorením ďasien a srdcovými chorobami.

Staráte sa o zuby, no ďasná prehliadate? Ich ochroenie neohrozuje len zuby, ale aj iný dôležitý orgán.

Prebiehajúca švédska štúdia už predtým zistila, že ochorenie ďasien - „parodontitída“ sa oveľa častejšie vyskytuje u pacientov s prvým infarktom, než v skupine zdravých ľudí. V nadväzujúcej štúdii vedci skúmali, či sa ochorenie ďasien spája so zvýšeným rizikom nových srdcových problémov u osôb, ktoré prežili infarkt, ako aj u zdravých ľudí rovnakého veku a pohlavia a žijúcich v rovnakej oblasti.

Zahŕňala takmer 1 600 účastníkov s priemerným vekom 62 rokov. Zubné vyšetrenia v rokoch 2010 až 2014 ukázali, že 985 z nich má dobré zuby, 489 stredne ťažkú ​​parodontitídu a 113 závažnú parodontitídu

O 50% bližšie k smrti

Počas vyše šesťročného sledovania mali ľudia s ochorením ďasien o 49% väčšiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny, riziko nefatálneho infarktu alebo mozgovej príhody či stavu závažného srdcového zlyhania.

Riziko vzniku kardiovaskulárnej príhody počas sledovania bolo vyššie u účastníkov s parodontitídou, pričom sa zvyšovalo súbežne so závažnosťou. Toto bolo obzvlášť zrejmé u pacientov, ktorí už mali [srdcový záchvat]," cituje autorku štúdie Giuliu Ferrannini z Karolinska Institute v Štokholme portál WebMD.

Nebezpečný zápal

Ako však telesné ťažkosti takej rozdielnej povahy môžu spolu súvisieť? Vedci majú podozrenie, že poškodenie tkaniva ďasien u ľudí s ochorením ďasien môže umožniť mikróbom preniknúť do krvného obehu.To by mohlo urýchliť škodlivé zmeny v cievach a/alebo zvýšiť systémový zápal, ktorý je pre cievy škodlivý," dodala Ferrannini a nádejá sa, že výsledky ich výskumu môžu čoskoro priniesť ovocie. Pod jednou podmienkou, na ktorú nesmiete zabúdať. 

Naša štúdia naznačuje, že programy zubného skríningu vrátane pravidelných prehliadok a vzdelávania o správnej zubnej hygiene môžu pomôcť predchádzať prvým a následným srdcovým príhodám,“ uzatvára výskumníčka.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor