MENU
novinky-a-odbornici

Darovať orgán blízkemu? Na Slovensku vás musí vyšetriť psychiater, hovorí expertka

Woman,Supporting,Her,Sister,After,Chemotherapy,At,Home
Novinky a odborníci

Darovať orgán blízkemu? Na Slovensku vás musí vyšetriť psychiater, hovorí expertka

Predstavte si, že by život vášho blízkeho závisel od vašej obličky. Dali by ste mu ju? Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská nám porozprávala, že to nie je len tak.

Aké orgány môže darovať živý darca?

Na Slovensku len obličku. Od živého darcu je možné transplantovať napríklad aj lalok pečene. Existujú prípady, kedy živý darca daroval pľúcny lalok.

Aký je rozdiel v obličke od živého a mŕtveho darcu?

V prvom prípade odoberáme obličku od živého človeka a principiálne nesmieme ohroziť jeho zdravotný stav. Nemyslím tým len samotný chirurgický zákrok avšak aj dlhodobú kondíciu darcu. Zdravotný stav živého darcu posudzujeme oveľa prísnejšie, čo je pochopiteľné. Odber obličky nesmie viesť k zmene zdravotného stavu darcu. Ďalším rozdielom je technika odberu obličky od živého darcu, kedy sa cievy vstupujúce a vystupujúce z obličky prerušujú tak, aby bolo možné bezpečne uzatvoriť zvyšné pahýle týchto ciev, teda zabrániť pooperačnému krvácaniu u darcu.

Ako dlho oblička od živého darcu putuje k príjemcovi?

Ak myslíte na dĺžku samotnej operácie, od začiatku odberu obličky z tela živého darcu a jej implantácie do tela príjemcu obvykle neuplynú viac ako 3 hodiny. Čas, kedy sa oblička premýva v chladenom roztoku a technicky pripravuje na implantáciu, sa počíta na minúty.

Aké podmienky musí spĺňať živý darca a príjemca?

Živý darca obličky podľa na Slovensku platnej legislatívy musí byť psychosociálne a medicínsky spôsobilý k darcovstvu, mať viac ako 18 rokov a byť v blízkom vzťahu k príjemcovi obličky. Zhodnotenie medicínskej spôsobilosti patrí do rúk špecialistom v transplantačných centrách a je výsledkom tímového rozhodnutia opierajúceho sa o výsledky vyšetrení podľa protokolu o vyšetrení živého darcu obličky. Psychosociálnu spôsobilosť posudzuje psychológ/psychiater, pretože akýkoľvek tlak zo strany príjemcu či rodiny alebo ekonomická motivácia sú na Slovensku neprípustné a trestné.

Primárka transplantačného oddelenia pre obličky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Zuzana ŽilinskáPrimárka transplantačného oddelenia pre obličky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Zuzana Žilinská
Primárka transplantačného oddelenia pre obličky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Zuzana Žilinská
Zdroj: archív Z.Ž.

 

Je lepšie darovať obličku od živého darcu ako od mŕtveho?

Takto by som otázku neformulovala. V našich zemepisných šírkach sú transplantácie obličiek od živého darcu doplnkovým programom k transplantáciám od mŕtvych darcov - robia sa pre nedostatok orgánov od mŕtvych darcov. Z čisto medicínskeho hľadiska, transplantácia obličky od živého darcu sa dá dobre a bez časového stresu naplánovať. Darca aj príjemca obličky sú na operáciu pripravovaní niekoľko týždňov, operácia sa vykonáva v stanovený deň a čas, počas riadnej pracovnej doby. V prípade blízkych príbuzných je možné dosiahnuť veľmi dobrú genetickú zhodu, odber obličky aj transplantácia sa vykonávajú v krátkom časovom rozmedzí, takže studená ischémia obličky je krátka. To všetko dáva predpoklady na úspešné zavŕšenie procesu a príjemcovi obličky príjemcu lepšie dlhodobé vyhliadky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor