MENU
novinky-a-odbornici

Darovanie vajíčok je najväčší dar, aký môže dať žena žene. Prečo sestry a kamarátky NIE?

Na Slovensku je darcovstvo prísne anonymné, Darkyňa sa nikdy nedozvie, komu boli jej vajíčka poskytnuté a ani príjemkyňa vajíčka nedostane informáciu, kto jej ho daroval.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Darovanie vajíčok je najväčší dar, aký môže dať žena žene. Prečo sestry a kamarátky NIE?

Spermie prirodzene opúšťajú mužské telo, ich darovanie pokladáme za samozrejmú a bezproblémovú záležitosť. O darovaní ženských vajíčok sa už hovorí menej. O procese ich darovania sme sa porozprávali s MUDr. Petrom Harbulákom PhD., gynekológom a odborníkom na liečbu neplodnosti.

Je prijatie darovaných oocytov, teda vajíčok, pre niektoré ženy jedinou možnosťou, ako porodiť zdravé dieťa?

Darovanie vajíčok (oocytov) je výnimočný humánny čin, ktorým môžete inej žene splniť sen a dať jej najkrajší dar na svete – možnosť stať sa mamou. Otehotnieť z vlastných oocytov mnohé ženy nemôžu a to z rôznych medicínskych príčin ako predčasná menopauza, predčasné zlyhanie funkcie vaječníkov, genetické ochorenie, nízka kvalita oocytov, prekonaná onkologická liečba. Celý proces darovania trvá len niekoľko dní, ale dobrý pocit z vášho krásneho činu zostáva natrvalo.

Ako prebiehala vstupná konzultácia s darkyňou a čo všetko darovanie vajíčok bežne obnáša?

Súbor vyšetrení pred darovaním oocytov je prísny. Vyšetrenia musia vylúčiť prítomnosť vážnych geneticky prenosných ochorení, infekčných ochorení a celkový zdravotný stav darkyne musí byť v norme. Samozrejme, ak výsledky potvrdia pozitivitu jedného z parametrov, darovanie oocytov musí byť odmietnuté. V takomto prípade má potenciálna darkyňa k dispozícii aspoň veľmi podrobnú správu o svojom zdravotnom stave, o svojej ovariálnej rezerve.

Ak darkyňa úspešne prejde vstupnými vyšetreniami, čo nasleduje potom?

Darkyňa absolvuje základné gynekologické vyšetrenie vrátane vyšetrenia hormonálneho profilu a ovariálnej rezervy, vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb - HIV, hepatitída, syfilis a podobne a genetické vyšetrenie z krvi - karyotyp, čo je vyšetrenie počtu a štruktúry chromozómov a vyšetrenie cystickej fibrózy. Darkyňa musí mať tiež platné poistenie v jednej zo slovenských zdravotných poisťovní. Po zaradení darkyne do darcovského programu, pri príprave na odber oocytov, darkyňa absolvuje približne 4 návštevy centra. Počas tejto prípravy sme jej v prípade potreby k dispozícii na telefóne, či mailoch, kolegyne zdravotné sestry aj koordinátorky jej vedia fundovane poradiť a usmerniť ju.

Celý darcovský program prebieha úplneanonymne, prečo si napríklad nemôžu darovať navzájom vajíčka dve sestry alebo blízke priateľky?

Na Slovensku je darcovstvo prísne anonymné, Darkyňa sa nikdy nedozvie, komu boli jej oocyty poskytnuté a ani príjemkyňa oocytov nedostane informáciu, kto jej ich daroval. Pre väčšinu neplodných párov, ktoré sa rozhodli pre darcovský program, je to jediná možnosť, okrem adopcie, ako sa stať rodičmi. Podľa slovenskej legislatívy je matkou dieťaťa žena, ktorá dieťa porodí. Darkyňami sú často ženy, ktoré sa vo svojom okolí stretli s nešťastnými pármi, ktoré potrebovali takúto pomoc. Súcit, túžba pomôcť, mať pocit, že som urobila niečo výnimočné je veľakrát silnou motiváciou.

Ak sa rozhodnem, že idem darovať svoje vajíčka, pretože - buď ja sama nie som ešte na materstvo pripravená, alebo naopak, už som mamička a chcem tento pocit dopriať aj iným, ako si môžem byť istá, že darovaním oocytov si svoju rezervu úplne nevyčerpám, že neskôr, ešte budem môcť byť aj ja znova mama?

Vaječníky produkujú oocyty v mesačných cykloch. Pri jednom stimulovanom cykle odoberieme darkyni len veľmi malý počet z celkovej rezervy oocytov. Približne 10 oocytov, ktoré by bez stimulácie aj tak zanikli. Doposiaľ nebola publikovaná vedecká práca, ktorá by poukazovala na zníženie plodnosti ženy po darovaní oocytov.

Nie je tajomstvom, že väčšina centier poskytuje za darovanie ocytov aj finančnú kompenzáciu...

Okrem finančnej kompenzácii si darkyňa odnesie omnoho viac - pocit, že tu nebola zbytočná, že pomohla splniť niekomu obrovský sen o dieťatku a ten jej zostáva do konca života.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor