MENU
novinky-a-odbornici

Dámy po 40: Priberanie nie je príznak menopauzy, môže zaň TOTO

Lovely,Middle-aged,Blond,Woman,With,Beaming,Smile,Sitting,At,Office

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dámy po 40: Priberanie nie je príznak menopauzy, môže zaň TOTO

Možno vás to prekvapí, ale žena prechádza menopauzou prirodzene a to, čo nám v skutočnosti robí starosti, prichádza až po nej.

Menopauza je definovaná ako posledná menštruácia v živote ženy a to problematické obdobie potom, ktorého sa tak všetky bojíme, sa nazýva správne postmenopauza. Práve postmenopauza spôsobuje ženám diskomfort. 

Keď sa hlási o slovo

Menopauza prichádza pomaly a telo pri nej prechádza viacerými zmenami. Menštruačné cykly sa stávajú postupne nepravidelnými, najprv sa skracujú, potom predlžujú až nakoniec žena prestáva menštruovať úplne. V ženskom tele vyhasína hormonálna funkcia vaječníkov a tým pádom aj hladina estrogénu,“ vysvetľuje gynekológ Peter Harbulák.

Medzi skoré príznaky nedostatku estrogénov návaly tepla, poruchy spánku a psychické symptómy, ako podráždenosť, úzkostné stavy i depresívne nálady. K neskorším signálom menopauzy patria kožné zmeny, atrofia v urogenitálnej oblasti, osteoporóza, zvýšené riziko ochorení kardiovaskulárneho systému či poruchy sexuality.  Dá sa všk na to pripraviť.

Prijmite ju  

Treba si uvedomiť, že menopauza a následné zmeny organizmu v postmenopauze sú až na pár výnimiek úplne prirodzenými procesmi, ktoré nastupujú v určitom období u každej ženy. Dajú sa predvídať vďaka jednoduchým testom a odberom krvi. Niektoré ich znášame lepšie, niektoré s nemalými ťažkosťami. Hrať hrdinku za každú cenu však netreba.

„V prípade, že žena vníma zmeny veľmi negatívne, alebo jej zásadne ovplyvňujú kvalitu života mala by sa obrátiť na svojho gynekológa, prípadne iného špecialistu,“ radí odborník. Sú totiž situácie, kedy má význam menopauzu podchytiť lekársky, kedy ju treba liečiť a je vnímaná ako nežiadúci stav či ochorenie. „Medicínsky je vhodné príznaky menopauzy podchytiť, keď výrazne zasahujú do života ženy. Či už sú to časté návaly tepla, poruchy sexuality ovplyvňujúce sexuálny život ženy, inkontinencia alebo výrazná úzkosť, prípadne depresívne nálady. Netreba zanedbávať ani pravidelné preventívne prehliadky a meranie kostnej denzity ako prevenciu osteoporózy,“ vystríha špecialista.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor