MENU
novinky-a-odbornici

Ďalšia vakcína podozrivá zo zrazenín. Najmä mladé ženy, sledujte varovné signály

Opuch nôh krátko po očkovaní vakcínou proti covidu môže byť príznakom vážneho nežiadúceho účinku.
Novinky a odborníci

Ďalšia vakcína podozrivá zo zrazenín. Najmä mladé ženy, sledujte varovné signály

Očkuje sa ňou aj na Slovensku. Aké príznaky si treba všímať?

EMA nachádza možnú súvislosť s veľmi zriedkavými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek a vakcínou Janssen výrobcu Johnson&Johnson Janssen. Agentúra však zdôrazňuje, že celkové prínosy a riziká zostávajú pozitívne. 

Na svojom zasadnutí 20. apríla 2021 bezpečnostný výbor EMA (PRAC) dospel k záveru, že k informáciám o lieku pre vakcínu COVID-19 Janssen by sa malo pridať varovanie pred neobvyklými krvnými zrazeninami s nízkym počtom krvných doštičiek. Výbor PRAC tiež súdi, že tieto udalosti by sa mali uvádzať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny. V tomto zhodnetení výbor vzal do úvahy všetky v súčasnosti dostupné dôkazy vrátane ôsmich správ z USA o závažných prípadoch neobvyklých krvných zrazenín spojených s nízkou hladinou krvných doštičiek, z ktorých jedna mala fatálne následky. K 13. aprílu 2021 dostalo Janssenovu vakcínu v USA viac ako 7 miliónov ľudí.

Najmä u mladých žien

Všetky prípady sa vyskytli u ľudí mladších ako 60 rokov do troch týždňov po očkovaní, väčšinou u žien. Na základe v súčasnosti dostupných dôkazov sa nepotvrdili špecifické rizikové faktory.

Krvné zrazeniny sa vyskytovali väčšinou na neobvyklých miestach, ako napríklad v žilách v mozgu (trombóza mozgových žilových dutín, CVST), v bruchu (trombóza splanchnických žíl) a v tepnách spolu s nízkou hladinou krvných doštičiek a niekedy krvácaním. Skúmané prípady boli veľmi podobné prípadom, ktoré sa vyskytli u vakcíny COVID-19 vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca vo Vaxzevrii. Agentúra vyzýva zdravotníkov i pacientov k ostražitosti najmä do troch týždňov po očkovaní. 

Všímajte si

Ak tri týždne po vakcíne Janssen spozorujete niektorý z týchto príznakov, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc:

  • lapanie po dychu
  • bolesť v hrudi
  • opuch nôh
  • pretrvávajúca bolesť brucha (brucha)
  • neurologické príznaky, ako sú silné a pretrvávajúce bolesti hlavy alebo rozmazané videnie
  • drobné krvné škvrny pod kožou za miestom vpichu

Jedným z prijateľných vysvetlení kombinácie krvných zrazenín a nízkych krvných doštičiek je imunitná odpoveď, ktorá vedie k stavu podobnému tomu pozorovanému u pacientov liečených heparínom, nazývanom heparínom indukovaná trombocytopénia, HIT.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor