MENU
novinky-a-odbornici

Ďalšia potenciálna vakcína proti COVID-19 má mimoriadne vysokú účinnosť

Vakcína firmy Moderna proti COVID-19 má podľa testov vysokú účinnosť.
Novinky a odborníci

Ďalšia potenciálna vakcína proti COVID-19 má mimoriadne vysokú účinnosť

Po vakcíne od firiem Pfizer a BioNTech vykázala vysokú účinnosť proti covidu aj očkovacia látka od americkej spoločnosti Moderna.

Klinické štúdie ďalšej potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu ukázali nečakane dobré výsledky. Americká farmaceutická firma Moderna oznámila, že jej experimentálna vakcína má viac než 90-percentnú účinnosť, informuje TASR. 

Podľa Moderny výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť. O výsledkoch klinickej štúie informujú týždeň (9. 11.) po americkom koncerne Pfizer a nemeckej biotechnologickej spoločnosti BioNTech, ktorej očkovacia látka má podľa oznámenia výrobcu 90-percentná účinnosť.

​Tretej fázy klinickej štúdie vakcíny od Moderny sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí. Polovica z nich očkovaciu látku dostala, druhá polovica je kontrolná a dostala len placebo. 

V Spojených štátoch by mohli byť ešte v decembri schválené 2 vakcíny na núdzové použitie, pričom k dispozícii by mohlo byť do konca roka 60 miliónov dávok. Na budúci rok by americká vláda mala mať k dispozícii vyše 1 miliardu dávok vakcín len od Pfizeru a Moderny. „Budeme mať vakcínu, ktorá môže zastaviť COVID-19," povedal prezident firmy Moderna Stephen Hoge.

Vakcína aj pre Európu 

Európska lieková agentúra (EMA) dnes oznámila, že začala predbežné skúmanie žiadosti spoločnosti Moderna o registrácii jej výrobku na trhu Európskej únie. EMA teraz skúma aj vakcíny firiem Pfizer a AstraZeneca. Registrovať bude možné látky až v okamihu, keď bude mať EMA dostatok dôkazov o ich účinnosti, kvalite a bezpečnosti.

Výhodou je, že sa môže so skúmaním začať ešte pred koncom tretej fázy klinickej štúdie a farmaceutické spoločnosti môžu dáta dodávať postupne. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia