MENU
novinky-a-odbornici

Mladý Slovák umrel po očkovaní AstraZenecou. ŠÚKL nevylučuje súvis

Obávať sa očkovania AstraZenecou je zatiaľ predčasné. Úrady prešetrujú podrobnosti.
Novinky a odborníci

Mladý Slovák umrel po očkovaní AstraZenecou. ŠÚKL nevylučuje súvis

Podrobnosti zatiaľ nie sú jasné, spojitosť s očkovaním mladíka však úrady aktuálne nevylučujú.

V štatistikách hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti COVID-19 pribudlo tento týždeň jedno úmrtie po očkovaní, kde bol súvis stanovený ako možný. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Tento prípad pribudol k niekoľkým ďalším, ktoré otriasli Slovenskom v minulosti  - konkrétne k prípad  38-ročnej učiteľky z jari tohto roka i úmrtiu 47- pacientky po trombóze mozgových žilových sínusov, ktorú ústav uzavrel v polovičke mája. Keďže genetickým vyšetrením sa u nej zistila predispozícia k poruche zrážanlivosti krvi, súvis medzi očkovaním touto vakcínou a následnou trombózou sa považuje za pravdepodobný. V ďalších dvoch prípadoch úmrtí, uzavretých v predchádzajúcich mesiacoch, išlo o ľudí vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami. 

Úradovala krvná zrazenina?

To, či ide o úmrtie pre krvnú zrazeninu a genetickú predispozíciu na ich  tvorbu  aj u mladého muža, je zatiaľ otázne. O podrobnostiach budeme infromovať.  Každopádne podľa agentúry EMA nie je dôvod na obavy.  Očkovanie vakcínou AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 je podľa nej bezpečné. Vedľajšie účinky nie sú dôvodom na to, aby sa vakcínou prestalo očkovať, alebo aby sa človek nezaočkoval druhou dávkou. Na sociálnej sieti to dávnejšie zdôraznil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), píše TASR. 

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína majú aj svoje vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého. „Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny," zdôraznil ústav.

Neskoršia pitva  učiteľky napríklad spojitosť vakcíny s úmrtím vyvrátila, hoci podobných prípadov naprieč svetom však pribúda. Väčšina z nich sa týka žien do 60 rokov a dochádza k nim približne dva týždne po prvej očkovacej dávke. Viacero krajín vakcínu alebo niektoré jej šarže radšej stiahlo, no ako upozorňuje slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), z preventívnych dôvodov a len dočasne.

Najzávažnejšími vedľajšími účinkami sú veľmi zriedkavé prípady neobvyklých krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek, ktorých výskyt sa odhaduje na 1 prípad zo 100 000 očkovaných ľudí. Výhody lieku od spoločnosti AstraZeneca  však prevažujú nad jeho rizikami u dospelých všetkých vekových skupín,“ upokojuje EMA aktuálne na svojej stránke. Napokon z pohľadu všetkých zaočkovaných je hlásených úmrtí zanedbateľný počet a stále nie je jasné, ako a či vôbec vakcína ku krvným zrazeninám môže viesť. Hoci varovanie pred nimi do príbalových letákov muselo pribudnúť.

Presný mechanizmus, ktorým by vakcíny na prevenciu ochorenia covid-19 od spoločnosti AstraZeneca či Janssen zvyšovali riziko výskytu nezvyčajných krvných zrazenín, v súčasnosti nie je známy, “ potvrdzuje aj hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemiková. Minimálne je jasné, že môže hroziť ľuďom s vrodenými ochoreniami týkajúcimi sa zrážanlivosti krvi.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor