MENU
novinky-a-odbornici

Dávate si toto do čaju či kávy? Dva dni riskujete infarkt, varuje lekár

Prírodné sladidlo môže podľa vedcov prispievať k tvorbe krvných zrazenín.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Dávate si toto do čaju či kávy? Dva dni riskujete infarkt, varuje lekár

Nie všetko, čo sa javí ako prírodné a nezávadné, takým naozaj je. Vedci prišli na nového možného podozrivého v prípade cievnych príhod. Prezrite špajzu, či sa netýka aj vás.

Spomína sa ako neškodná prísada, ktorá má vylepšiť chuť, no podľa najnovších výsledkov vedcov z Clevelandskej kliniky v Ohiu môže zvyšovať riziko srdcovo-cievnych rizík, akými je infarkt alebo mŕtvica.

V nízkych množstvách sa vyskytuje v niektorých rastlinách, napríklad v hrozne a hubách, ale vyrába sa aj priemyselne a pridáva sa do potravín vo vyšších koncentráciách. Často sa používa najmä na sladenie nízkokalorických, nízkosacharidových a keto výrobkov, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah tuku a nízky obsah sacharidov, informuje LiveScience.

Táto prísada je obľúbená aj pre nulovú kalorickú hodnotu. O akú ide? Pokračovanie na ďalšej strane.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor