Potenie je prirodzenou reakciou na teplo, ktorou sa telo ochladzuje a vylučuje toxíny. Niekedy však vedia mokré „mapy“ pod pazuchami, na chrbte či spotené dlane poriadne znepríjemniť život. Pri hyperhidróze vám pot doslová kvapká z dlaní a potíte sa oveľa viac, ako je potrebné pre bezproblémovú termoreguláciu. 

Možno vás to prekvapí, ale v boji s potemním by ste mali skôr ako po antiperspirante siahnuť po šálke čaju. Ten by mal byť vašim každodenným rituálom. Uvarte si odvar z jahodových listov či šalvie, no nielen z nich. Odborník na bylinky, Michala Slivka, vám v augustovom čísle mesačníka Zdravie prezradí, ktoré rastlinky vám ešte pomôžu.  

Potíte sa viac ako ostatní? Nič nepomáha? Nadmerné potenie zastavíte vďaka niekoľkým vpichom. K najbežnejším metódam, ktoré sa momentálne využívajú na riešenie primárnej hyperhidrózy, patrí aplikácia botulotoxínu, najčastejšie do podpazušia, dlaní i chodidiel. Pomôže vám zbaviť sa až 90% potu, nie však natrvalo. 

Potíte sa „len“ zo stresu?

Pot môžu vyvolať pozitívne i negatívne emócie. Dôležitejšie ako kvalitný antiperspirant je naučiť sa, ako svoje emócie zvládnuť. „Oplatí sa pouvažovať o technikách, ktoré znižujú celkový stres a vnútorné napätie. Základ je správne regulované dýchanie, za tým nastupujú spôsoby na odvrátenie pozornosti. Skutočne pomáha aj obyčajné počítanie do desať. Potom si môžete dať napríklad obľúbenú sladkosť,“ vysvetľuje pre časopis Zdravie psychologička Diana Bultmanová. 

Letné problémy 

Okrem potenia sa s letom spájajú často aj iné nepríjemnosti. Slnko svieti, voda láka, od letnej radosti sa vám môže až zakrútiť hlava. No nielen od nej. Čo môže byť za tým, ak sa vám začne točiť celý svet? Pozreli sme sa na 7 najčastejších príčin. Dostalo vaše dieťa úpal, hančku alebo nebodaj angínu? Rady a tipy pediatričky, čo v takýchto prípadoch robiť, nájdete v najnovšom čísle mesačníka Zdravie. 

Čo vás v augustovom Zdraví ešte čaká? 

  • Herečka Zuzana Kanócz nám prezradila, prečo po pôrodoch zjedla kúsky placenty, dojčila obe dcéry naraz a varí bez lepku a laktózy.
  • Fantastické recepty na letné polievky, ktoré sú ideálnym doplnkom pitného režimu. 
  • Vylievajú sa vám koncom horúceho dňa nohy z topánok? Poradíme vám 7 trikov proti opuchom. 
  • Máte chuť užiť si kúsok letnej exotiky a zábavy? Vyskúšajte latino. Ukážeme vám, ako na to. 
  • Viete, koľko citrónov vám pomôže oddialiť menštruáciu? Odborník odpovie, či je to vôbec bezpečné. 
  • Niekoľko orgánov sa počas života v tele samovoľne stratí, iné dokážu dorásť. Prezradíme vám, o ktoré ide. 
  • Počuli ste už o zalepení kŕčovej žily doslova na počkanie? Pozrite sa, ako to prebieha. 
Augustové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Augustové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Augustové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie