MENU
novinky-a-odbornici

Máte chuť na sladké? Toto robte 15 minút, super trik pomôže schudnúť

Žuvačka vám môže pomôcť schudnúť. Pozor, nie namiesto jedla.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Máte chuť na sladké? Toto robte 15 minút, super trik pomôže schudnúť

Ak ste sa dali na chudnutie, no úsilie vám neustále kazí chuť na sladké, toto vám môže pomôcť.

Znie to príliš jednoducho na to, aby to bola pravda? To, že žuvanie žuvačky má potenciál pri zhadzovaní hmotnosti, však najnovšie naznačila nedávna štúdia.

V štúdii vedcov Marion Hetherington a Martina Regana si účastníci vložili žuvačku do úst každú hodinu aspoň 15 minút. Čo z toho vyplynulo?

Ako vysvetľujú výskumníci, žutie žuvačky predstavuje takzvanú orosenzorickú stimuláciu. Tá môže byť dôležitým faktorom prispievajúcim k nasýteniu. „Poskytovanie orosenzorickej stimulácie s malým množstvom kalórií môže uspokojiť chuť do jedla a pomôcť potlačiť chuť na vysokoenergetické občerstvenie," píšu v abstrakte.

V štúdii testovali hypotézu, že žuvanie sladených žuvačiek zníži subjektívnu chuť do jedla a následný príjem občerstvenia u „mierne zdržanlivých stravníkov".

Tí prišli do laboratória štyrikrát na štandardný obed. Bezprostredne po tomto jedle účastníci hodnotili hlad, chuť do jedla a chuť na sladké a slané každú hodinu, kým sa po 3 hodinách nevrátili do laboratória na občerstvenie. V jednej skupine počas tohto trojhodinového obdobia účastníci žuli žuvačku aspoň 15 minút v hodinových intervaloch a v druhej skupine nežuli, opisujú vedci.

Pri dvoch príležitostiach im ponúkli slanú maškrtu a pri dvoch príležitostiach sladkú. Ako to dopadlo? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor