MENU
novinky-a-odbornici

Cukrovkári, pozor: Nepríjemnú liečbu nahrádza novinka, chráni aj srdce

Počet pichania do prsta sa pri novej liečbe cukrovky podstatne zníži.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Cukrovkári, pozor: Nepríjemnú liečbu nahrádza novinka, chráni aj srdce

Cukrovka je náročná choroba na manažment. Dobrou správou sú míľové kroky vo výskume diabetu. Za posledných 5 rokov sa podarilo vynájsť účinné lieky so zásadným prínosom pre pacienta. Jeden z nich má dni diabetikom výrazne spríjemniť. 

Viete si predstaviť deň diabetika typu 2? 5 až 8-krát kontrola glykémie a užitie inzulínu. Časové zladenie pichnutia inzulínu s príjmom potravy s obsahom sacharidov či zohľadnenia fyzickej aktivity? Manažment cukrovky u diabetika je snáď najnáročnejší spomedzi všetkých chronických ochorení.

 

Každých 7 sekúnd

Diabetes mellitus je chronické nevyliečiteľné ochorenie, ktoré dosahuje na celom svete takmer pandemický charakter. Počet diabetikov rastie každý rok a veľa z nich je ešte nediagnostikovaných. V roku 2021 malo vo svete diagnostikované ochorenie diabetes mellitus 537 miliónov dospelých (1 z 10). Očakáva sa, že tento počet sa zvýši na 643 miliónov do roku 2030 a 783 miliónov do roku 2045. Cukrovka spôsobila v roku 2021 celkom 6,7 milióna úmrtí.

Pri diabete typu 2, ide vo väčšine prípadov o gény, ktoré síce ochoreniu dovolia vzniknúť, ale nevyvolajú ho. Choroba vypukne až vtedy, ak sú prítomné rizikové faktory,“ hovorí docentka MUDr. Viera Doničová, PhD, MBA, predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

V prípade, že sa cukrovka dostatočne a správne nelieči, môže významne skrátiť dĺžku života. Predpokladá sa, že každých 7 sekúnd zomiera na diabetes jeden človek.

Vyhliadky na lepšiu budúcnosť v starostlivosti o diabetikov majú priniesť nové možnosti liečby. O akú novú liečbu ide? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor