MENU
novinky-a-odbornici

Diabetická retinopatia nastúpi nenápadne a vezme vám zrak

Vyšetrenie si oči zaslúžia raz ročne ,hlavne u diabetikov.
Zdroj: NeoVizia

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Diabetická retinopatia nastúpi nenápadne a vezme vám zrak

Cukrovka spôsobuje mnohé komplikácie a medzi iným dokáže vážne poškodiť zrak, najmä sietnicu. Čo s tým?

Na Slovensku žije približne 400-tisíc diabetikov a každý rok pribudne asi 20-tisíc nových prípadov. Pacienti s touto diagnózou však nie sú veľmi poctiví, pokiaľ ide o preventívne prehliadky u očného lekára. Mali by ich absolvovať raz ročne, no robí to len pätina z nich.

Videnie ľudí s cukrovkou ohrozuje najmä diabetická retinopatia. Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž upcháva a poškodzuje jemné cievy, ktorými je sietnica pretkaná a môže viesť až k slepote. Ide o skutočne zákerné ochorenie, pretože jeho nástup si vôbec nemusíte všimnúť. Aj z toho dôvodu je diabetická retinopatia druhým najčastejším dôvodom slepoty v rozvinutých krajinách.

Rýchle vyšetrenie špeciálnym prístrojom

„K zhoršovaniu zrakovej ostrosti dochádza až v pokročilejších štádiách ochorenia. Počet diabetikov s týmto problémom u nás narastá a dnes sa pohybuje na úrovni 50-tisíc. Preto je dôležité každoročne kontrolovať zrak. Postihnutie sietnice bolo doposiaľ možné zistiť len v rámci preventívneho očného vyšetrenia, na ktoré pacienti s cukrovkou chodia málo. Našťastie, súčasné technológie napredujú míľovými krokmi a prinášajú možnosti včasnej diagnostiky nebezpečných očných ochorení, a to aj pre pacientov s cukrovkou,“ vraví primár očnej kliniky v Poprade, MUDr. Juraj Bajaček.

V popradskej klinike pomáha nástup diabetickej retinopatie odhaľovať Aireen, jedinečný zdravotnícky prostriedok využívajúci umelú inteligenciu.  Za pár minút sa v troch krokoch vykoná vyšetrenie a dôkladná analýza fotografie sietnice, pričom sa automaticky detekujú prípadné zmeny na sietnici spôsobené cukrovkou. „Táto technológia bola vyvinutá poprednými odborníkmi v oblasti oftalmológie, diabetológie a špecialistami na umelú inteligenciu. Aireen spája svet očnej medicíny s tými najmodernejšími technológiami. Vďaka nej pomáhame našim pacientom znížiť riziko oslepnutia,“ hovorí Petr Kocian, zakladateľ kliniky.

Vyšetria každého kto príde

Na vyšetrenie nie je potrebné sa objednať a poistenci dvoch menších zdravotných poisťovní ho majú zadarmo. Poistenci VšZP si za diagnostiku musia priplatiť 20 eur.

Štatistiky uvádzajú, že u diabetikov sa skôr a častejšie objavuje šedý alebo zelený zákal. Sivý zákal, katarakta, u diabetikov nastupuje v skoršom veku a častejšie ako u zdravej populácie. Pravdepodobnosť zeleného zákalu, glaukómu, je o 40% vyššia než u zdravých jedincov. Možnosti liečby pokročilých diabetických zmien v oku sú obmedzené, a preto odborníci odporúčajú nezabúdať na prevenciu. Len tak totiž možno znížiť riziko rozvoja očných ochorení.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor