MENU
novinky-a-odbornici

Prsníkové implantáty dokážu zobrať chuť do života. Chorých pribúda

Prsné implantáty môžu priniesť aj problémy s vypadávaním vlasov.
Novinky a odborníci

Prsníkové implantáty dokážu zobrať chuť do života. Chorých pribúda

Nevysvetliteľné a neustále pribúdajúce zdravotné problémy už chcela Anka pripísať hypochondrii. Boli za tým však jej prsné implantáty a ochorenie z nich, ktoré už skúmajú lekári na celom svete.

Väčšie prsia neboli nikdy Ankiným tajným snom, takže keď pred dvomi rokmi dostala od manžela na narodeniny poukážku na plastickú operáciu, trochu ju to zaskočilo. „Ale po dvoch deťoch už moje prsia neboli to čo predtým, takže som manželov nápad nakoniec privítala.“ Netušila, aké horory ju čakajú.

Najprv si myslela, že má postcovid

V novembri pred dvomi rokmi podstúpila Anka augumentáciu, zväčšenie prsníkov. Z dovtedy zdravej štytidsiatničky sa začala stávať precitlivená, unavená osoba bez nálady. „Neustále som mala zapchatý nos, takže som musela používať kvapky. Začala som alergicky reagovať na moju bežnú kozmetiku, vyhadzovali sa mi červené fľaky,“ spomína Anka, ktorá netušila, čo sa deje. Keď vlani v apríli prekonala covid so stredne ťažkým priebehom a začali ju trápiť bolesti na hrudi aj ťažkosti s dýchaním, i ďalšie pribúdajúce ťažkosti pripisovala postkovidovému syndrómu.

Podstúpila som röntgen pľúc, spirometriu, vyšetrenie na pľúcnu embóliu,  na kardiologii mi dali holter, išla som aj na ‚hadicu‘ do žalúdka, teda gastrofibroskopiu. Všetko bolo OK, len mne nebolo dobre. Pridala sa nespavosť a veľká únava, každý druhý deň ma bolela hlava. Cítila som sa ako vyfučný balón,“ spomína Anka. A to stále nebolo všetko. Menzes zrazu neprichádzal pravidelne, bol silný a trval aj desať dní. Pridali sa dokonca problémy s pamäťou, v práci ekonómky jej zrazu všetko trvalo oveľa dlhšie.

Zvýšená teplota, fľaky, vyrážky

Po prvej dávke očkovania proti covidu v máji 2021 sa u nej objavila žihľavka a alergologička vyslovila domnienku, či to nemôže súvisieť s implantátmi, pretože rovnaký prípad už mala. Po druhej dávke vakcíny v júni aj napriek preventívnej liekovej príprave upadla do prekolapsového stavu a ďalších desať dní preležala. „V júli mi začali pichavé bolesti brucha, vpravo pod rebrami. Ulzrazvuk brucha objavil cystu na pečeni.“ A peripetie pokračovali. Anka si všimla, že jej bežná teplota je okolo 37,3 °C. „Začala ma bolieť špička nosa a vlasy mi vypadávali v celých chumáčoch. Smrdela som sama sebe.

A vyšetrení pribúdalo. Pre neustále bolesti hlavy a tŕpnutie ľavého líca i ramena podstúpila MR, na ktorom našli v chrbticovom kanáli drobný meningeóm, nezhubný nádor. Ďalšie vyšetrenia odhalili kameň alebo polyp v žlčníku. „Bolesti som mala každý deň, migrovali na úrovni brucha a hrudníka, pridalo sa svrbenie kože na ľavom ramene, hrudníku, bruchu. Denne sa mi vyhadzovali červené fľaky v tvári a na hrudníku, na krku sa mi začali robiť hnisavé vyrážky.“

Riešenie: Preč s implantátmi

Anka sa začala zmierovať s tým, že je asi hypochonder. Ak sa umyla tekutým mydlom, zapchal sa jej nos, zle sa jej dýchalo, sčervenela a mala vysoký tep. Ale keď vo februári tento rok podstúpila gynekologické vyšetrenie, pri ktorom jej našli tekutinu v prsníku a zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší, a zároveň si našla aj prvé informácie o BII – Breast Implant Illnes, čiže chorobe prsných implantátov, rozhodla sa pre radikálny krok. V apríli si nechala vybrať prsné implantáty. A život sa jej začal normalizovať.

Okamžite mi ustúpila nespavosť, prestala ma bolieť hlava, zmizli vyrážky z krku. Známi ma chválili, ako som omladla. Uvedomila som si, že ma už nebolí špička nosa, nepadajú mi vlasy, nebolí ma brucho, fyzicky opäť vládzem a mám dokonca dobrú náladu,“ usmieva sa Anka. Menštruácia jej začala prichádzať opäť načas, bez bolesti a trvala päť dní, ako predtým.

Typický priebeh choroby prsných implantátov

Anka je jednou zo žien, ktoré na zväčšenie prsníkov zareagovali dosiaľ nie veľmi preskúmanou chorobou prsných implantátov. Vo svojej ordinácii sa s podobnými prípadmi stretol aj plastický chirurg Martin Boháč. „Ich počet stúpa aj v mojej praxi, avšak ide o relatívne zriedkavú komplikáciu. Spoločným menovateľom pacientiek s podozrením na BII je vznik nešpecifických novovzniknutých ťažkostí, napríklad únavový syndróm, intolerancie, migrujúce bolesti kĺbov, migrény, rôzne kožné ťažkosti, vypadávania vlasov, zväčšené lymfatické uzliny, avšak zväčša nebola stanovená nejaká konkrétne diagnóza.“ Podľa doktora Boháča je v takýchto prípadoch jednoznačným riešením odstránenie prsníkových implantátov. „Všetkým mojim pacientkam s podozrením na BII sa po ňom výrazne zlepšil zdravotný stav. V poslednej dobe sa na svetových kongresoch venujeme aj tejto problematike, a zatiaľ máme za to, že ide skôr o psychosomatickú, respektíve imunitnú reakciu organizmu vnímavej pacientky,“ vraví odborník.

Zatiaľ nepreskúmaná BII

Ochorenie prsných implantátov sa môže vyskytnúť pri akomkoľvek type prsného implantátu, vrátane silikónového gélu, fyziologického roztoku, hladkého povrchu, textúrovaného povrchu, okrúhleho alebo v tvare slzy. Príznaky od bolestí kĺbov a svalov cez únavu a bolesti hlavy až po stratu vlasov či poruchy dýchania sa môžu objaviť bezprostredne po plastickej operácii, alebo aj po rokoch. Po vybratí implantátov sa spravidla zdravotný stav upraví.

Rozhovor: Kedy treba implantáty vybrať?

Vysvetľuje plastický chirurg doc. MUDr. Martin Boháč, Ph.D, MPH, MHA, FEBOPRAS 

Aké sú najčastejšie príčiny na odstránenie či výmenu prsných implantátov?

Pokiaľ sa pacientka nerozhodne pre väčšie implantáty, tak z mojej poraxe, ide najčastejšie o kapsulárnu kontraktúru, prasknutie prsného implantátu, alebo jeho výmenu z dôvodu jeho obmedzenej životnosti.

Čo je to kapsulárna kontraktúra?

Po vložení implantátu do tela pacientky sa začína proces, kedy sa ľudské telo snaží implantát ohraničiť a v jeho okolí vzniká tkanivo, ktoré nazývame odborne kapsula. Kontraktúra kapsuly je individuálna reakcia organizmu, ktorá vzniká s odstupom rokov až desaťročí okolo implantátov. Môže mať rôzne stupne, od ľahších až po ťažšie. Pri tých najťažších sa prsníky tvarovo deformujú, sú bolestivé a robia tak zdravotné ťažkosti. Riešením je vybratie prsníkových implantátov spolu s kapsulami a ich nahradenie špeciálnymi implantátmi s povrchom, ktorý robí prevenciu vzniku takejto kapsuly.

Ak implantát praskne, rozleje sa silikón do tela?

O prasknutí implantátu hovoríme vtedy, keď dôjde k porušeniu celistvosti jeho obalu a vnútorný obsah implantátu sa dostáva von. Najčastejšie však dochádza k  intrakapsulárnej ruptúre, čo znamená, že sa celý silikónový obsah nedostáva do okolitých tkanív ale je udržovaný v kapsule, čiže  „obale“ vytvorenom telom. Preto zväčša pri prasknutí implantátu nejde o urgentnú situáciu, no z dlhodobého hľadiska ju treba riešiť vybratím, respektíve výmenou implantátov. Dôvodom je najčastejšie opotrebovanie materiálu pri silikónových implantátoch predošlých generácií, ale stretávame sa aj s ruptúrami implantátov novšej či poslednej generácie. Príčinou môže byť úder, úraz, výrobná chyba implantátu...

Nechávajú si pacientky implantáty len vybrať, alebo chcú hneď nové?

V mojej praxi v súčasnosti stúpa počet pacietok, ktoré si už nové implantáty neprajú. Pokiaľ sa pacientka rozhodne pre výmenu implantátov a okolnosti to dovoľujú, realizuje sa zväčša v jednej operácii.

Ak sa implantát nenahradí novým, musíte urobiť rekonštrukciu prsníka?

Po vybratí implantátov zväčša, dochádza k výraznej objemovej zmene prsníkov a prevláda kožný nadbytok so žľazou, ktorá už nemá ideálny estetický tvar. Je možné ich korigovať v tej istej operácii pomocou modelácie prsníkov, s eventuálnym doplnením objemu pomocou vlastného tukového tkaniva pre dosiahnutie lepšieho estetického výsledku.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor