MENU
novinky-a-odbornici

Nechty vás prezradia: Tieto znaky hlásia, že ste prekonali covid!

Brittle,Damaged,Nails,After,Using,Shellac,Or,Gel-lacquer

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nechty vás prezradia: Tieto znaky hlásia, že ste prekonali covid!

Ako vyzerajú vaše nechty? Lámu sa, objavili sa na nich ryhy či škvrny? To všetko môže čo-to napovedať aj o vašom celkovom zdraví.

Existuje niekoľko diagnóz, od zlyhania obličiek až po zápal pľúc, ktoré môže ohlásiť zvláštny vzhľad vašich nechtov. Väčšina z nich je však sprevádzaná aj ďalšími príznakmi, ktoré si ľudia všimnú oveľa skôr. 

Najnovšia štúdia COVID Symptom Study naznačuje, že ryhy na nechotch, tzv. Beauove línie, môžu súvisieť s ochorením COVID-19. Britský epidemiológ Tim Spector tvrdí, že objaviť sa môžu u niekotrých ľudí, ktorí prekonali túto koronavírusovú infekciu, píše web IFL Science

Na Twitteri zverejnil aj  fotografiu pacientky, ktorá má na nechtoch priečne ryhy. „Nechty sa po infekcii zotavujú, rast sa obnovuje, v dôsledku čoho zostávajú na nechtoch jasné línie,“ vysvetlil. Nechty na rukách narastú približne o tri milimetre mesačne. Ich úplné obnovenie môže trvať aj pol roka. 

Aj keď sa Beauove línie nepatria k oficiálnym príznakom ochorenia COVID-19, vo svete sa objavujú prípadové štúdie, ktoré podporujú súvis s covidom. Výskum publikovaný v časopise Canadian Medical Association Journal spomína 45-ročného muža, ktorého po prekonaní covidu trápili na nechtoch podobné ryhy. Podľa miesta deformácie nechtov na nohách, vypočítali, kedy sa u muža objavili. Zhodovalo sa to s časom, keď sa u neho prejavilo ochorenie COVID-19.  

Spector zdôrazňuje, že ryhy na nechtoch hlásia často aj iné ochorenia, môžu sa objaviť pri vyššom krvnom tlaku, epilepsii, ekzéme, podvýžive či pri chemoterapii. Je teda zrejme, že pri pohľade na prsty nemôžete jednoznačne zistiť, či ste covid prekonali. Vedci sa zhodujú, že tomuto problému by sa mali venovať ďalšie štúde. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor