MENU
novinky-a-odbornici

Covid ako spúšťač vážneho ochorenia: Ohlásia ho TIETO signály

Karpálny tunel trápi oveľa častejšie ženy.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Covid ako spúšťač vážneho ochorenia: Ohlásia ho TIETO signály

Diagnózu každoročne odhalia u viac ako tisícky pacientov u nás. Účinnú liečbu je možné stanoviť len po dôkladnej diagnostike. Lekárovi preto nikdy nič netajte.

Choroba výrazne ovplyvňuje kvalitu života a bráni vykonávať každodenné jednoduché úlohy. Problémom môže byť aj ranné vstávanie či chôdza po schodoch, ktoré sú úplne bežné pre zdravého človeka. Bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch sú najčastejšími príznakmi artritídy. 

Vznik systémového chronického zápalového ochorenia kĺbov, môže podnietiť aj nový koronavírus, hovorí primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie levočskej nemocnice Ingrid Dzurňáková.

„Pandémia ochorenia COVID-19 priniesla zistenia, že prítomnosť vírusovej RNA v kĺbe zvyšuje pravdepodobnosť patologického stimulu pre vznik artritídy pri ochorení COVID-19," uviedla hovorkyňa siete nemocníc, pod ktorú patrí aj nemocnica v Krompachoch, Martina Pavliková s tým, že okolnosti vzniku artritídy pri ochorení COVID-19 si vyžaduje ďalšie odborné štúdie. Dodnes nie sú známe ani príčiny „klasických“ artritíd, pričom i samotné príznaky ochorenia sa môžu líšiť.

Ničí chrupavku 

V medicínskej praxi sú známe dva hlavné typy artritídy, osteoartritída a reumatoidná artritída. Kým osteoartritída spôsobuje deštrukciu chrupavky pokrývajúcej obidva konce kostí v mieste, kde tvoria kĺb, reumatoidná artritída je zápalové ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí na kĺbnu chrupavku, a tá je postupne nahradzovaná tkanivom. Reumatoidná artritída je častejšia, v Európe a vyskytuje sa u 1 % populácie.

„Na Slovensku každoročne pribúda 1300 až 1600 novozistených prípadov,"konkretizovala doktorka Ingrid Dzurňáková.

Liečba

Liečba artritídy spočíva najmä v dlhodobej medikamentóznej liečbe, ktorá však môže mať mnoho nežiaducich efektov. Preto je pri jej nastavení podľa Dzurňákovej dôležitá spoluúčasť pacienta. Dôležitou pri liečbe reumy je aj rehabilitácia.

„Ak chceme dosiahnuť optimálnu funkčnú spôsobilosť pacienta, využívame doplnkovú liečbu prostriedkami rehabilitácie, fyzikálnej medicíny," ozrejmila primárka. Za vhodné spôsoby označila magnetoterapiu, svetloliečbu, liečbu chladom, kúpeľníctvo či dlhodobú pohybovú liečbu, pri ktorej je však treba vyhýbať sa prudkým pohybom, za nevhodnú pri akútnom štádiu označila termoterapiu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor