Všetky vírusy - vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 - sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu viesť k zmenám v charakteristikách vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie, vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu má dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.
Nové varianty vírusu
Medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.
Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce tím virológa Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikoval tzv. anglický kmeň.
Čo už vieme
Uvedený kmeň má podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) o 70% vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož, uvádza ÚVZ SR.
Podľa dostupných údajov vyplýva, že šírenie nového variantu vírusu je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia v porovnaní s pôvodným vírusom ostávajú nezmenené.
Falošne negatívny
Hygienici aj minister zdravotníctva ubezpečili, že britskú mutáciu vírusu u nás vieme odhaliť. „Nebezpečenstvo vírusu bolo v Európe identifikované najmä v tom, že niektoré PCR laboratóriá, ktoré identifikovali pri testoch práve zmutovaný S gén, vykazovali u infikovaných ľudí falošnú negativitu. Na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo detekujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu. Ten je dobre zachytený aj antigénovým testom," informoval na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následného testovania ma COVID-19 na území Slovenskej republiky.
Musíme sa chrániť ešte viac
Aj v kontexte nových variantov vírusu odborníci zdôrazňujú nevyhnutnosť zastaviť šírenie vírusu pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia. Zároveň platí, že čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac sa zníži cirkulácia vírusu a tým sa zníži jeho potenciál pre nové mutácie a varianty. „V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19," uviedol ÚVZ SR.