MENU
novinky-a-odbornici

Čo spúšťa migrénu a ako ju zvládnuť, poradí všeobecná lekárka

Migrénu môže spustiť aj pridlhá práca s počítačom.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Čo spúšťa migrénu a ako ju zvládnuť, poradí všeobecná lekárka

Niekedy môžu rozhodovať o migréne drobnosti. Oplatí sa na ne dávať pozor, aby ste znížili riziko vzniku nepríjemných bolestí. Pomôcť môže aj správny čaj.

Spúšťačom migrény nemusí byť len stres. U žien je to často menštruácia alebo obdobie tesne pred ňou. „Medzi najčastejšie príčiny migrény ďalej patrí nadmerná práca s počítačom, umelé osvetlenie, zlý spánkový režim, ale i životospráva. Najmä fajčenie, nadmerné pitie kávy, alkoholizmus či nedostatočný pitný režim,“ približuje ďalšie možné spúšťače všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Michaela Gašpar Macháčová.

Ušitá na mieru

Niektorým spúšťačom sa určite oplatí vyhýbať, lebo migrény sa len tak ľahko nezbavíte. Pod dohľadom odborníka sa však môžu predĺžiť intervaly medzi jednotlivými atakmi. „Vždy sa snažíme ušiť terapiu na mieru. Niekomu zaberie jednoduché analgetikum, iní potrebujú infúznu liečbu. Veľmi dobré skúsenosti mám napríklad so zarábanými čapíkmi,“ hovorí o možnostiach skúsená odborníčka. Migrény vám pomôžu zvládnuť aj špecialisti, či už neurológ, alebo algeziológ. Ide o dlhodobú liečbu, ktorá sa zameriava nielen na zmiernenie samotnej migrény, ale i na to, aby sa objavovala čo najmenej.

Pite priebežne

Pomôcť vám môžu malé drobnosti, ktorých dodržiavanie je skutočne len na vás. „Určite sa neoplatí podceňovať pitný režim. Nedostatok tekutín môže byť sám od seba príčinou bolesti hlavy. Aby telo mohlo správne fungovať, potrebuje prijať ich dostatočné množstvo priebežne počas dňa,“ upozorňuje všeobecná lekárka. „Ak pitný režim zanedbáte, krv v tele zhustne, spomalí sa zásobovanie buniek kyslíkom a vás začne bolieť hlava.“ 

Pociťujete, že sa už hlási? Pokúste sa pri prvých príznakoch uvoľniť a vypiť dva poháre čistej vody alebo minerálky. Do pitného režimu sa neráta káva. Telo skôr dehydruje, takže jej účinok je úplne opačný. Dobré sú i bylinné a ovocné čaje, riedené džúsy či ovocné šťavy. Z byliniek spomeniem mätu, levanduľu, rozchodnicu, medovku, no azda najúčinnejšia spomedzi všetkých je rimbaba,“ pridáva praktické rady doktorka Michaela Gašpar Macháčová.

Jedzte pravidelne

Odborníci zistili, že záchvatom migrény môžete zabrániť aj pravidelným stravovaním. V žiadnom prípade jedlá počas dňa nevynechávajte a nedoháňajte všetko po príchode z práce. Dôležité sú najmä raňajky. Telo musí byť zásobované živinami priebežne. Vyhýbajte sa príliš mastným, slaným a korenistým jedlám. Pozor si dávajte aj na hotové jedlá, ktoré často obsahujú zvýrazňovače chuti, množstvo konzervantov či farbív.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor