MENU
novinky-a-odbornici

Čo sa skrýva za disekciou aorty. Mohol Dano Heriban prežiť?

Daniel Heriban
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Novinky a odborníci

Čo sa skrýva za disekciou aorty. Mohol Dano Heriban prežiť?

Aorta je hlavná tepna, ktorá dodáva krv bohatú na kyslík a živiny z vášho srdca do zvyšku tela. Pri tejto diagnóze je dôležitý a potrebný rýchly zásah a presnosť diagnózy.

Disekcia aorty je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžité rozpoznanie. Je to trhlina vo vnútornej vrstve aorty. Liečba zahŕňa niekoľko možných typov chirurgických zákrokov a liekov.

Podľa zistení denníka Plus jeden deň, v prípade Dana Heribana, záchranárka mala do správy napísať, že má podozrenie na disekciu aorty. Službukonajúci lekár ho však po vyšetreniach poslal domov, nevidel dôvod na hospitalizáciu. Pre denník sa vyjadril kardiochirurg MUDr. Viliam Fischer:  „Na sono to nemusí byť vidieť, ale ak mala záchranárka na to podozrenie a nebol pulz na jednej ruke, tak mal ísť okamžite do nášho ústavu – do Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb.“

Disekcia aorty podrobnejšie

Stenu aorty tvoria tri vrstvy tkaniva, vnútornú vrstvu s názvom intima, strednú vrstvu media a vonkajšiu vrstvu adventitia. Disekcia aorty začína náhle, vo vnútornej vrstve sa objaví trhlina. Cez ňu sa prelieva krv, čo spôsobuje oddelenie vnútornej a strednej vrstvy tzv. rozštiepenie. Keďže krv uniká medzi vrstvami tkaniva, spôsobuje vydutie a oslabenie v tejto oblasti aorty. Normálny prietok krvi sa môže spomaliť alebo zastaviť. Aorta môže dokonca prasknúť.

Je to akútny stav, ktorý môže spôsobiť náhlu smrť, ak sa nezačne liečiť rýchlo.

Na modeli hrudnej endovaskulárnej aorty vidno zákrok opravy disekcie aorty.Na modeli hrudnej endovaskulárnej aorty vidno zákrok opravy disekcie aorty.
Na modeli hrudnej endovaskulárnej aorty vidno zákrok opravy disekcie aorty.
Zdroj: Shutterstock

Podľa MUDr. Viliama Fischera je táto diagnóza pri mladších ročníkoch neobvyklá. Operácia aneuryzmy aorty je podľa jeho slov technicky náročnejšia ako samotná transplantácia srdca. Vyhliadky na záchranu života závisia od nálezu, ale sú relatívne dobré, ak sa pacient dostane na operačný stôl rýchlo. „Je to pôvodne aneuryzma, disekcia je roztrhnutie jedného z dvoch vrstiev aorty a tam vznikne výduť – aneuryzma. To sa dá v tejto fáze, samozrejme, ešte operovať. Pokiaľ nepraskne. Keby to lekár odhalil v to utorkové ráno, ťažko povedať, na koľko percent by ho mohli zachrániť,“ upresnil pre Plus jeden deň kardiochirurg Viliam Fischer.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor