MENU
novinky-a-odbornici

Pozor na mozog! Ak v noci robíte toto, zobudíte sa o 2 roky starší

Ponocovaním starne mozog až o dva roky za noc.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pozor na mozog! Ak v noci robíte toto, zobudíte sa o 2 roky starší

Neoberajte sa zbytočne o roky života. Vedci zistili, ako rýchlo dokáže jeden nešťastný návyk napáchať obrovské škody.

Mozog je extrémne háklivý orgán. Najnovšie vedci odhalili, že mu veľmi škodí aj jeden relatívne častý návyk mnohých ľudí. Ak sa týka aj vás, váš mozog môže cez noc zostarnúť o jeden až dva roky.

V štúdii uverejnenej v The Journal of Neuroscience vedci z Kalifornskej univerzity pomocou algoritmu strojového učenia odhadovali vek mozgu jednotlivých účastníkov na základe snímok mozgu z magnetickej rezonancie (MRI).

Výskumníci čerpali z piatich existujúcich súborov údajov, ktoré obsahovali údaje od 134 účastníkov v štyroch skupinách: úplná spánková deprivácia (žiaden spánok počas jednej noci), čiastočná spánková deprivácia (tri hodiny času v posteli počas jednej noci), chronická spánková deprivácia (päť hodín v posteli každú noc počas piatich nocí) a kontrolná skupina (osem hodín v posteli každú noc). Každá skupina mala pred spánkovou depriváciou aspoň jednu noc základného spánku, počas ktorej strávila v posteli osem hodín; väčšina skupín mala po nej aj celú noc regeneračného spánku, opisuje výskum LiveScience.

Po každej noci všetkých podrobili MRI, vďaka ktorej mohli porovnať, ako vyzeral ich mozog pred a po spánkovej deprivácii a po celonočnom odpočinku.

Na čo odborníci prišli? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor