MENU
novinky-a-odbornici

Beriete tabletky na tlak a zabudli ste si ju vziať? Čo robiť, poradí odborník

Tabletka
Novinky a odborníci

Beriete tabletky na tlak a zabudli ste si ju vziať? Čo robiť, poradí odborník

Hoci ju užívate pravidelne, niekedy vám jednoducho vypadne, že si ju máte zobrať. Pri akých ťažkostiach treba volať záchranku? Pozor, nepríjemný môže byť aj nízky tlak.

Niekedy sa pod zábudlivosť podpíše hektický, inokedy až príliš relaxačný deň. Máte diagnostikovanú hypertenziu, začali ste sa cítiť zle a spomenuli ste si, že ste neužili svoje lieky? Ako sa zachovať?

Treba zvýšiť dávku?

V príbalovom letáku vášho lieku je väčšinou poučenie, čo v takýchto prípadoch robiť. „Najčastejšie je tam uvedené, že sa nemá užiť dvojnásobná dávka na vynahradenie zabudnutej,“ upozorňuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Ak vynecháte jednu dávku, ďalšiu si dajte v obvyklom čase. Pri začiatku užívania je dobré nastaviť si pripomienku, napríklad na telefóne aspoň na pár mesiacov, kým si nezvyknete.“ V niektorých prípadoch si však zvýšený krvný tlak skutočne vyžaduje odbornú pomoc. Varovným signálom je, ak máte postupný vzostup tlaku krvi počas niekoľkých dní po sebe. Vtedy v priebehu dvoch, troch dní vyhľadajte v pracovnom čase pomoc svojho zmluvného lekára.

Kedy volať tiesňovú linku?

  • pri výraznom vzostupe tlaku krvi viac ako o tretinu hodnôt v pokoji, ktorý je spojený s bolesťami – tlakom v strede hrudnej kosti, alebo pri výraznom búšení srdca
  • pri zvýšenom tlaku krvi, ktorý je spojený s ochabnutím jednej končatiny a poruchou reči

Upokojte sa

Príznaky, ktoré sa u hypertonikov objavujú opakovane ako napríklad sucho v ústach, bolesti hlavy, pocit tepla v rôznych častiach tela, návaly krvi do hlavy, zvieranie v krku, závraty a podobne, nie sú dôvodom na volanie tiesňovej linky. „Ak si nameriate zvýšené hodnoty tlaku, užite liek na upokojenie alebo liek doporučený lekárom a počkajte šesťdesiat minút v pokoji,“ radí Viliam Dobiáš. „Buďte osamote, bez rušivých vplyvov či už iných osôb, televízie alebo rozhlasu. Nemerajte si tlak každých päť minút.“

Máte ho nízky?

Nepríjemné pocity sa môžu spájať aj s nízkym tlakom, v tomto prípade ide o nepriame telesné príznaky ako únava, slabosť, malátnosť, pocity na odpadnutie, hlavne pri zmene polohy zo sedu či ľahu. Väčšinou sú tieto stavy spojené s nedostatkom tekutín. Často môže byť nesprávny pitný režim zosilnený aj predchádzajúcim pitím alkoholu v prípade tých, ktorí sa liečia, aj užívaním liekov na vysoký tlak. „Najrýchlejšou pomocou je vypiť dva poháre studenej vody z vodovodu a počkať tridsať minút. Pri pocite, že idete dopadnúť, si okamžite sadnite alebo čupnite. Ak vás tieto príznaky vystrašia a zmeriate si tlak, určite bude vyšší,“ dodáva s mierou nadhľadu odborník. „Nízky tlak môže byť nepríjemný, ale dožijete sa s ním vyššieho veku. Zabíja neliečený vysoký tlak.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor