MENU
novinky-a-odbornici

Uštipla vás do jazyka včela či osa? Aká je prvá pomoc?

Je nebezpečné prehltnúť osu či včelu?
Novinky a odborníci

Uštipla vás do jazyka včela či osa? Aká je prvá pomoc?

Možno budete mať trochu šťastia a hmyz prehltnete. Čo však robiť v prípade, ak vás bodne do jazyka?

Stano siahol na grilovačke po plechovici piva a schuti sa napil. Zrazu zistil, že niečo nepríjemné prehltol. Bola to osa. „Snažil som sa ju vykašľať, ale už bola príliš nízko. Dokonca som si hneď dal prsty do hrdla, aby som vracal, ale ani to nešlo. Pri týchto pokusoch som pocítil niekde v hrdle uštipnutie. Potom sme s manželkou čakali, čo bude,“ spomína päťdesiatnik. Alergická reakcia nenastala a hoci bol mierny opuch viditeľný aj z vonkajšej strany, nezväčšoval sa. Nezhoršovalo sa ani Stanovo dýchanie. Postupne sa jeho stav dostal do normálu. „Mal som šťastie,“ skonštatoval. Prehltnutie osy alebo včely sa v lete môže ľahko pritrafiť. Ako správne postupovať, keď vás v ústach bodne, a čo, ak sa objaví alergická reakcia?

Začnite cmúľať

„Keď osu alebo včelu vypijete a pocítite pichnutie v ústach, treba čím skôr cmúľať ľad. Ak ho nemáte poruke opakovane si vyplachujte ústa čo najchladnejším nápojom. V pažeráku a žalúdku vás žihadlom nebodne už žiaden hmyz, vysvetľuje prezident SČK a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Absolútna väčšina reakcií na uštipnutie hmyzom sa našťastie začne aj skončí svrbivou vyrážkou. Nie je to nebezpečné, len nepríjemné. Podľa odborníka vám vtedy pomôže opakované užitie liekov proti alergii. Niektoré z nich bez problémov kúpite aj v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Všímajte si opuch

Jeden vpich vám môže narobiť ťažkosti, ak patríte k alergikom, alebo ste na bodnutie citliví. Vtedy sa môže jedno stretnutie s hmyzom skončiť celkovou reakciou. „Začne sa opuchom pod očami, na perách a jazyku. V tomto prípade volajte tiesňovú linku 155 alebo 112. Alergická reakcia s opuchom a s prípadnými dýchacími ťažkosťami je vzácna,“ upokojuje skúsený odborník. Hlavne sa snažte nepanikáriť, lebo tak zbytočne zvyšujete pocit nedostatku vzduchu. Ak máte doma lieky proti alergii, treba rozhrýzť jednu tabletku medzi zubami na prach. Potom ju zapite a prehltnite.“ Jednoduchý trik urýchli účinok liečiva.

Ste alergik a máte poruke adrenalínové pero? Použite ho hneď na začiatku, keď sa začne opuch objavovať. „Dôležité je, aby ste ho po vpichnutí do svalu, nechali na mieste desať sekúnd, aby sa vyprázdnilo,“ zdôrazňuje docent Viliam Dobiáš. Prvá pomoc po bodnutí je rovnaká v prípade dospelých i detí. Rozdiel je len v dávkovaní liekov a v adrenalínovom pere. Existuje špeciálna verzia pre deti.

Anketa
Mali ste niekedy po bodnutí osou či včelou alergickú reakciu?

Prekvapila vás?

Horšou správou je, že alergická reakcia vás môže prekvapiť aj v prípade, ak ste boli v minulosti opakovane bodnutí hmyzom a žiadne problémy sa neobjavili. Nedá sa to predpovedať. „Ak sa reakcia objaví, po včele odstráňte žihadlo bez stláčania len zotretím na plocho,“ radí záchranár Viliam Dobiáš „Lokálne použite ľad na spomalenie vstrebávania. Užite tabletku voľnopredajného lieku proti alergii. Snažte sa zachovať pokoj.“ Ak sa okrem vyrážok, objavia opuchy a počuť pískavý dych, volajte tiesňovú linku.      

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor