MENU
novinky-a-odbornici

Uštipla vás do jazyka včela či osa? Aká je prvá pomoc?

Je nebezpečné prehltnúť osu či včelu?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Uštipla vás do jazyka včela či osa? Aká je prvá pomoc?

Možno budete mať trochu šťastia a hmyz prehltnete. Čo však robiť v prípade, ak vás bodne do jazyka?

Stano siahol na grilovačke po plechovici piva a schuti sa napil. Zrazu zistil, že niečo nepríjemné prehltol. Bola to osa. „Snažil som sa ju vykašľať, ale už bola príliš nízko. Dokonca som si hneď dal prsty do hrdla, aby som vracal, ale ani to nešlo. Pri týchto pokusoch som pocítil niekde v hrdle uštipnutie. Potom sme s manželkou čakali, čo bude,“ spomína päťdesiatnik. Alergická reakcia nenastala a hoci bol mierny opuch viditeľný aj z vonkajšej strany, nezväčšoval sa. Nezhoršovalo sa ani Stanovo dýchanie. Postupne sa jeho stav dostal do normálu. „Mal som šťastie,“ skonštatoval. Prehltnutie osy alebo včely sa v lete môže ľahko pritrafiť. Ako správne postupovať, keď vás v ústach bodne, a čo, ak sa objaví alergická reakcia?

Začnite cmúľať

„Keď osu alebo včelu vypijete a pocítite pichnutie v ústach, treba čím skôr cmúľať ľad. Ak ho nemáte poruke opakovane si vyplachujte ústa čo najchladnejším nápojom. V pažeráku a žalúdku vás žihadlom nebodne už žiaden hmyz, vysvetľuje prezident SČK a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Absolútna väčšina reakcií na uštipnutie hmyzom sa našťastie začne aj skončí svrbivou vyrážkou. Nie je to nebezpečné, len nepríjemné. Podľa odborníka vám vtedy pomôže opakované užitie liekov proti alergii. Niektoré z nich bez problémov kúpite aj v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Všímajte si opuch

Jeden vpich vám môže narobiť ťažkosti, ak patríte k alergikom, alebo ste na bodnutie citliví. Vtedy sa môže jedno stretnutie s hmyzom skončiť celkovou reakciou. „Začne sa opuchom pod očami, na perách a jazyku. V tomto prípade volajte tiesňovú linku 155 alebo 112. Alergická reakcia s opuchom a s prípadnými dýchacími ťažkosťami je vzácna,“ upokojuje skúsený odborník. Hlavne sa snažte nepanikáriť, lebo tak zbytočne zvyšujete pocit nedostatku vzduchu. Ak máte doma lieky proti alergii, treba rozhrýzť jednu tabletku medzi zubami na prach. Potom ju zapite a prehltnite.“ Jednoduchý trik urýchli účinok liečiva.

Ste alergik a máte poruke adrenalínové pero? Použite ho hneď na začiatku, keď sa začne opuch objavovať. „Dôležité je, aby ste ho po vpichnutí do svalu, nechali na mieste desať sekúnd, aby sa vyprázdnilo,“ zdôrazňuje docent Viliam Dobiáš. Prvá pomoc po bodnutí je rovnaká v prípade dospelých i detí. Rozdiel je len v dávkovaní liekov a v adrenalínovom pere. Existuje špeciálna verzia pre deti.

Anketa
Mali ste niekedy po bodnutí osou či včelou alergickú reakciu?

Prekvapila vás?

Horšou správou je, že alergická reakcia vás môže prekvapiť aj v prípade, ak ste boli v minulosti opakovane bodnutí hmyzom a žiadne problémy sa neobjavili. Nedá sa to predpovedať. „Ak sa reakcia objaví, po včele odstráňte žihadlo bez stláčania len zotretím na plocho,“ radí záchranár Viliam Dobiáš „Lokálne použite ľad na spomalenie vstrebávania. Užite tabletku voľnopredajného lieku proti alergii. Snažte sa zachovať pokoj.“ Ak sa okrem vyrážok, objavia opuchy a počuť pískavý dych, volajte tiesňovú linku.      

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor