MENU
novinky-a-odbornici

Čo robiť, ak sa hlási obličkový kameň? Poznáte finty, ako sa ho zbaviť?

Lekár vám poradí, no nie vždy musí pri kolike aj zasiahnuť.
Novinky a odborníci

Čo robiť, ak sa hlási obličkový kameň? Poznáte finty, ako sa ho zbaviť?

Kým je kamienok v obličke, máte spravidla pokoj. Jeho púť po močových cestách ale dokáže poriadne potrápiť. Zďaleka nie vždy je však potrebný lekársky zákrok. Čo môžete spraviť sami?

Močové kamene, čiže konkrementy alebo tiež urolity, môžu vznikať kdekoľvek v močových cestách. „Najčastejšie ide o obličkové konkrementy – nefrolity, a ochorenie nazývame nefrolitiáza,“ vraví MUDr. Ján Švihra mladší, urológ a endourológ z nemocnice v Martine.

Kryštály sa nabaľujú na seba

Kamene vznikajú pomerne zložitým procesom a aby sa v močových cestách začali tvoriť, musia k tomu vo vašom tele vzniknúť tie správne podmienky. „Veľkú úlohu zohráva fungovanie metabolizmu, anatómia obličiek, pitný režim a zloženie stravy,“ vypočítava urológ. Pacienti s nefrolitiázou majú podľa jeho slov v moči vyšší počet kryštálov kameňotvorných látok. Ak ich je priveľa a sú vhodné podmienky, začnú sa kryštály na seba nabaľovať. Takto, pomaly a postupne, niekoľko mesiacov či dokonca rokov, vzniká obličkový kameň. Zväčša o ňom nemáte ani tušenie, ale len do chvíle, keď sa z obličky uvoľní a vydá sa do močových ciest.

Kameň prezradí kolika či dokonca krv

Prudším pohybom tela, alebo len tak náhodne môže urolit vycestovať z obličky a môže vyvolať renálnu koliku. Zdroj bolesti tkvie v aktivite močovodu, ktorý spája obličku s močovým mechúrom. Močovod sa silnými sťahmi snaží kamienok posunúť dole, do mechúra, čo sa prejavuje silnou bolesťou, niekedy až zničujúcou,“ popisuje obličkovú koliku lekár. Okrem bolestí môžete pociťovať aj nutkanie na zvracanie, zalieva vás studený pot, prípadne si v moči objavíte krv. „Tá je prítomná vtedy, ak kameň ostrými hranami poškriabe steny močovodu. Kamienok sa však cestou môže aj zaseknúť a čím je väčší, tým je riziko zaklinenia vyššie. Upchaté potrubie potom vedie k tomu, že v obličke stojí moč. Hoci pri konkrementoch do veľkosti 5 až 6 milimetrov je veľká šanca spontánneho odchodu, teda že ich vymočíte, niekedy sa zasekne aj drobný kamienok,“ objasňuje doktor Švihra.

Musíte si počkať, neodíde hneď

Pokiaľ zvládate bolesti a nemáte prejavy zápalu obličky, môže sa čakať, či kameň odíde spontánne. Lekári vám nasadia „vypudzovaciu“ liečbu - dostanete lieky proti bolesti a opuchom močovodu a zároveň musíte celému procesu aktívne pomáhať.  Dostatočným príjmom tekutín a pohybom – najmä chôdzou alebo tiež skákaním po schodoch - by ste kamienku odchod uľahčili. Zbaviť sa ho vymočením môže trvať aj niekoľko týždňov, nejde o rýchly proces. „V prípade, že máte neznesiteľné bolesti, kamienok sa nehýbe alebo sa objavia iné ťažkosti, najmä slabosť a teplota, pristúpime k operácii,“ vraví urológ.

Kde sa kamienok nachádza a ako sa správa pomôže lekárovi zistiť vyšetrenie ultrazvukom, röntgen, ale najlepšie CT zobrazenie, ktoré sa považuje za zlatý štandard. Podľa neho lekár rozhodne o ďalšom postupe.

Pozor na zámenu

Podobné príznaky ako obličková kolika majú napríklad:

akútny zápal slepého čreva, divertikulitída, zápal pobrušnice, akútny zápal pankreasu, náhla črevná nepriechodnosť, prasknutie steny aorty, mimomaternicové tehotenstvo, a tiež bolesti pochádzajúce od chrbtice, ortopedické či neurologické ochorenie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor