MENU
novinky-a-odbornici

Čo robiť, aby sa vám mykóza nerozliezla po chodidlách? Musíte ísť k lekárovi?

Mykóza na chodidlách sa prejaví nepríjemným svrbením.
Novinky a odborníci

Čo robiť, aby sa vám mykóza nerozliezla po chodidlách? Musíte ísť k lekárovi?

Môžu si s mykózou poradiť aj voľnopredajné prípravky? Ako nohám pomôcť, aby sa plesňové ochorenie zbytočne nerozširovalo?

Mykóza nôh sa zo začiatku prejavuje svrbením či pálením najmä medzi tretím a štvrtým prstom. Ohlásiť ju môže aj suchá, popraskaná koža na chodidlách, ktoré môžu byť prípadne pokryté šupinami. K príznakom patrí aj mokvanie v oblasti medzi prstami a tvorba belavých povlakov.

Nielen svrbenie

Spozornieť treba aj pri zápachu nôh. Ak sa už problémy vyskytli, nečakajte, že vymiznú samy od seba, je to málo pravdepodobné. Zvyčajne treba začať liečbu krémami alebo roztokmi, ktoré obsahujú antimykotické látky. Určite nečakajte, čím skôr začnete konať, tým lepšie. V prvotnej fáze na mykózy zaberú aj protiplesňové prípravky z lekárne bez lekárskeho predpisu. Väčšina je založená na pôsobení účinných látok ako klotrimazol, kyselina salicylová, bifonazol, urea alebo terbinafiniumchlorid. Vždy postupujte podľa informácií na letáku a dodržujte aj čas aplikácie. Skôr ako za dva týždne sa nezlepšia ani tie najjednoduchšie prípady.

Kedy ísť k lekárovi?

„Ak však problém trvá viac ako dva mesiace, rozširuje sa, zhoršuje a nepomáhajú ani voľnopredajné liečivá, určite vyhľadajte odbornú lekársku pomoc,“ zdôrazňuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. Odoberieme ster z kože alebo iný materiál, napríklad šupiny z chodidiel, nechtov a odošleme ho na mykologické vyšetrenie.“ Práve vďaka nemu vám môže lekár ušiť liečbu priamo na mieru. Do úvahy zoberie aj váš celkový zdravotný stav. Počítajte s tým, že mykologické vyšetrenie mikroskopicky trvá tri dni, kultivačne tri týždne. V prípade miernej infekcie sa začne lokálna liečba a v prípade rozšírenej musí nastúpiť celková, teda formou tabletiek.

Anketa
Mali ste už mykózu chodidiel?

Odrastá pomaly

Určite sa obrňte trpezlivosťou a všetky pokyny odborníka dôsledne dodržiavajte. „Treba si uvedomiť, že napríklad necht na palci odrastá veľmi pomaly, môže to trvať aj rok. Kým neodrastie, vizuálne pôsobí ako chorý,“ upokojuje netrpezlivých pacientov doktorka Michaela Blaško. „V prípade mykózy nechtov môže liečba trvať tri až šesť mesiacov, nesmieme ju predčasne ukončiť.“Počas celej liečby dbajte na dezinfekčné a preventívne opatrenia. Chránite tak nielen seba, ale i svojich blízkych. Určite dôslednejšie dezinfikujte podlahy, vaňu, obuv, ale i sterilizujte predmety osobného používania ako nožnice či pilníky. Prípadne si zadovážte dve súpravy, aby ste mali vlastnú manikúru. Najdôležitejšie však je, dôsledne liečiť už existujúcu mykózu kože.

Sadla si na nechty

Hubová infekcia sa môže v jednej tretine prípadov rozšíriť aj na nechty, ide o onychomykózu. Ohlási ju zmena sfarbenia nechtov, najčastejšie dobiela alebo dožlta. Niekedy sú až hnedasté, respektíve čierne. Odtieň môže napovedať pôvodcu mykózy.„Nechtová platnička hrubne, na voľnom konci sa drobí. Infekcia sa zvyčajne začína od voľného okraja nechtu a šíri sa proti smeru rastu nechta. Ak sa nelieči, môže dôjsť k deštrukcii až k strate celej nechtovej platničky,“ upozorňuje dermatologička Michaela Blaško. Najčastejšie sa vyskytuje vo vekovej skupine štyridsať- až šesťdesiatročných.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor