MENU
novinky-a-odbornici

Čo piť, aby ste zbytočne nepodporovali potenie, poradí lekárka

Po sladených vodách nesiahajte. Stačí citrón.
Novinky a odborníci

Čo piť, aby ste zbytočne nepodporovali potenie, poradí lekárka

Chladíte si v lete nápoje, kým ich vypijete? Je lepšie piť vlažný pohár vody? A ako je to s alkoholom?

Potenie niekedy zbytočne podporujete aj zlou voľbou pitného režimu. Horké pivo vás môže osviežiť, avšak netreba zabúdať na to, že ide o alkoholický nápoj. Na čo si dávať pozor, aby ste zbytočne nepodporovali potenie prezradí odborníčka.

Radšej sa ho vzdajte

Alkoholu sa určite vyhnite počas dňa, keď sa pohybujete po slnku. Rozširuje cievy, zvyšuje prietok krvi, a preto sa organizmus snaží zvýšeným potením znížiť teplotu. „Telo vníma alkohol aj ako toxickú látku, takže sa zintenzívňujú metabolické pochody, aby sa ho zbavilo, čo je zdrojom ďalšieho tepla,“ upozorňuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Ak pijete alkohol na priamom slnku, telo sa rýchlejšie zohrieva, potenie je intenzívnejšie a intenzívnejšia je i strata tekutín, keďže alkoholické nápoje majú močopudné účinky. Skôr vám hrozí dehydratácia.“ Podľa odborníčky navyše býva nadmerná a častá konzumácia alkoholu aj príčinou nočného potenia.

Studený nápoj

Dohovára vám polovička, aby ste si do nápoja nehádzali príliš veľa ľadu, lebo studený nápoj skôr potenie vyvolá, ako vás ochladí? Nemusíte piť celé leto vlažné nápoje. Podľa odborníčky sa preukázalo, že pitie studeného nápoja zníži intenzitu potenia, hoci tento nápoj nespôsobil zmeny telesnej teploty, ktoré boli merateľné. „Požitie studenej tekutiny stimuluje termoreceptory v bruchu, ktoré zrejme znižujú potenie nezávisle od teploty telesného jadra a kože,“ objasňuje lekárka Jana Jurkovičová. „Tento fenomén možno využiť pri vysokých úrovniach produkcie tepla, napríklad pri náročnom cvičení v horúcom počasí, keď je potenie natoľko intenzívne, že sa už pot nestačí odparovať a ochladzovať tak organizmus, a prebytočný pot už len odkvapkáva.“

Chladnejší nápoj teda môže znížiť rýchlosť potenia, keď sa organizmus skutočne prehrieva a intenzívne sa potíte. Navyše sa všetko deje bez toho, aby bol ohrozený výkon termoregulačných mechanizmov. 

Schladia vás potraviny?

S potravinami, ktoré vedia organizmus, naopak, schladiť, sa môžete stretnúť najmä v liečebných postupoch tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy, ale aj v európskom ľudovom liečiteľstve v rôznych smeroch holistickej výživy. Podľa ajurvédy napríklad neexistuje priama súvislosť teploty potraviny s jej ochladzujúcim či zahrievacím účinkom. Z jej pohľadu patrí napríklad zmrzlina medzi zahrievajúce potraviny, a to napriek tomu, že je mrazená,“ pridáva zaujímavé informácie doktorka Jana Jurkovičová. „Podobný je aj postoj tradičnej čínskej medicíny. Ako zahrievajúce potraviny sa označujú tie, ktoré majú viac jang energie. Nemusia byť horúce. Treba však zdôrazniť, že súčasná veda tieto názory nepotvrdila.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor