Čierne bodky či vyrážky na tvári často patria k puberte. Vo veku, keď chce zaujať a vyzerať bezchybne, môže dať problematická pleť vášmu dospievajúcemu dieťaťu zabrať, avšak nielen jemu. Čo sa za jeho vznikom skrýva a aké pravidlá treba dodržiavať, aby sa stav pleti zlepšil? Prezradí dermatologička.
Nielen na tvári
„Pri akné postihuje zápal mazovú žľazu, z ktorej ústi chĺpok na povrch pokožky. Zvyčajne sa objavuje s nástupom puberty. V praxi sa stretávame s oveľa skorším nástupom akné. Ide už o jedenásť-, dvanásťročné dievčatá či chlapcov. Je to spôsobené tým, že puberta nastupuje skôr ako v minulosti,“ začína rozprávať o kožných trampotách dospievania dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Na tele postihuje lokality, na ktorých sa nachádza najviac mazových žliaz. Ide o tvár, hrudník, chrbát a ramená.“ Dôležitú úlohu hrá pri akné genetika. Ak sa v rodine v minulosti objavilo, môžu vás potrápiť jeho horšie stavy. Faktorov, ktoré sa za jeho výskytom skrývajú, je však viac.
Vytvorí sa zátka
Podľa odborníčky môže mať vznik akné hneď niekoľko príčin. „Ide najmä o nadmernú produkciu kožného mazu, na ktorú má vplyv produkcia mužských pohlavných hormónov, androgénov. Ďalej je to nadmerná tvorba buniek vrchných vrstiev pokožky v okolí vyústenia chĺpku na povrch,“ vysvetľuje lekárka. „Vo vývode sa tvorí stuhnutý maz, ktorý vytvorí zátku, a tam vznikne zápal. Za ním sa skrýva baktéria propioni bacteria acne, ktorá sa na koži premnoží.“ Postupne sa vytvorí komedon, ktorý ešte nie je viditeľný okom. Ten sa mení. Môže ísť o nezápalový komedon, ktorý je otvorený a vidíte ho ako známu čiernu bodku. Ak je uzatvorený, vnímate ho ako svetlý hrboľček na pokožke. V niektorých prípadoch prerastie do zápalovej formy. Môže sa prejaviť od drobných ružových pupienkov až po bolestivé uzlíky a hrbole s červenou hlavičkou.
Posvieťte si na štýl
Hneď na začiatku je dobré posvietiť si na životný štýl tínedžera. Akné si vyžaduje najmä menej stresu, viac spánku, zdravý jedálny lístok a pravidelnú starostlivosť o pleť. „Dôležité je vysadiť sladkosti a fastfood, ktoré môžu akné zhoršiť,“ radí dermatologička Alexandra Rozborilová. „Často sa diskutuje o mlieku. Za ťažkosťami sa môže skrývať obsah rastových hormónov, ktoré stimulujú tvorbu zrohovatených buniek vo vývodoch mazových žliaz a produkciu androgénov. V niektorých prípadoch preto odporúčame vysadenie mlieka a mliečnych výrobkov. Neexistuje však na to laboratórny test, ktorým by sme to vedeli potvrdiť.“ Ďalším dôležitým krokom je pravidelné čistenie pleti doma i v kozmetickom salóne. Starostlivosť si vyžaduje disciplínu, ktorá je dospievajúcim často cudzia.
Potraviny akné nevyvolávajú, ale ak ho už máte, môžu zhoršiť jeho stav. Čomu sa oplatí vyhnúť?
- mlieku
- produktom z bielej múky
- cukru a sladkostiam
- mastnému mäsu a údeninám
- fastfoodu
- alkoholu