MENU
novinky-a-odbornici

Čo sa oplatí urobiť ako prvé, ak sa u tínedžera objaví akné? Radí lekárka

Akné a problematická pleť si vyžadujú zmenu životného štýlu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Čo sa oplatí urobiť ako prvé, ak sa u tínedžera objaví akné? Radí lekárka

Problematická pleť sa najčastejšie viaže k dospievaniu. Pri boji s často bolestivými vyrážkami niekedy zaberajú aj zdanlivé maličkosti.

Čierne bodky či vyrážky na tvári často patria k puberte. Vo veku, keď chce zaujať a vyzerať bezchybne, môže dať problematická pleť vášmu dospievajúcemu dieťaťu zabrať, avšak nielen jemu. Čo sa za jeho vznikom skrýva a aké pravidlá treba dodržiavať, aby sa stav pleti zlepšil? Prezradí dermatologička.

Nielen na tvári

„Pri akné postihuje zápal mazovú žľazu, z ktorej ústi chĺpok na povrch pokožky. Zvyčajne sa objavuje s nástupom puberty. V praxi sa stretávame s oveľa skorším nástupom akné. Ide už o jedenásť-, dvanásťročné dievčatá či chlapcov. Je to spôsobené tým, že puberta nastupuje skôr ako v minulosti, začína rozprávať o kožných trampotách dospievania dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Na tele postihuje lokality, na ktorých sa nachádza najviac mazových žliaz. Ide o tvár, hrudník, chrbát a ramená.“ Dôležitú úlohu hrá pri akné genetika. Ak sa v rodine v minulosti objavilo, môžu vás potrápiť jeho horšie stavy. Faktorov, ktoré sa za jeho výskytom skrývajú, je však viac.

Vytvorí sa zátka

Podľa odborníčky môže mať vznik akné hneď niekoľko príčin. „Ide najmä o nadmernú produkciu kožného mazu, na ktorú má vplyv produkcia mužských pohlavných hormónov, androgénov. Ďalej je to nadmerná tvorba buniek vrchných vrstiev pokožky v okolí vyústenia chĺpku na povrch,“ vysvetľuje lekárka. „Vo vývode sa tvorí stuhnutý maz, ktorý vytvorí zátku, a tam vznikne zápal. Za ním sa skrýva baktéria propioni bacteria acne, ktorá sa na koži premnoží.“ Postupne sa vytvorí komedon, ktorý ešte nie je viditeľný okom. Ten sa mení. Môže ísť o nezápalový komedon, ktorý je otvorený a vidíte ho ako známu čiernu bodku. Ak je uzatvorený, vnímate ho ako svetlý hrboľček na pokožke. V niektorých prípadoch prerastie do zápalovej formy. Môže sa prejaviť od drobných ružových pupienkov až po bolestivé uzlíky a hrbole s červenou hlavičkou.

Posvieťte si na štýl

Hneď na začiatku je dobré posvietiť si na životný štýl tínedžera. Akné si vyžaduje najmä menej stresu, viac spánku, zdravý jedálny lístok a pravidelnú starostlivosť o pleť. „Dôležité je vysadiť sladkosti a fastfood, ktoré môžu akné zhoršiť,“ radí dermatologička Alexandra Rozborilová. „Často sa diskutuje o mlieku. Za ťažkosťami sa môže skrývať obsah rastových hormónov, ktoré stimulujú tvorbu zrohovatených buniek vo vývodoch mazových žliaz a produkciu androgénov. V niektorých prípadoch preto odporúčame vysadenie mlieka a mliečnych výrobkov. Neexistuje však na to laboratórny test, ktorým by sme to vedeli potvrdiť.“ Ďalším dôležitým krokom je pravidelné čistenie pleti doma i v kozmetickom salóne. Starostlivosť si vyžaduje disciplínu, ktorá je dospievajúcim často cudzia.

Potraviny akné nevyvolávajú, ale ak ho už máte, môžu zhoršiť jeho stav. Čomu sa oplatí vyhnúť?

  • mlieku
  • produktom z bielej múky
  • cukru a sladkostiam
  • mastnému mäsu a údeninám
  • fastfoodu
  • alkoholu

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor