MENU
novinky-a-odbornici

Čo je príčinou alopécie a čo mi pomôže zachrániť vlasy? Odpovedá kožná lekárka

Nadmerné vypadávanie vlasov neberte nikdy na ľahkú váhu.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Čo je príčinou alopécie a čo mi pomôže zachrániť vlasy? Odpovedá kožná lekárka

V lekárňach, ale aj na internete dnes nájdeme množstvo „zaručene“ účinných liekov proti padaniu vlasov. Podľa kožnej lekárky je najhoršie, ak pacient situáciu podceňuje a k odborníkovi príde neskoro.

Čo je príčinou vzniku alopécie?

Pri mnohých druhoch alopécie je ich vznik stále nejasný a vtedy je aj liečba veľmi problematická. K dermatológovi prichádzajú ľudia so svojimi problémami najčastejšie po pol roku až roku. Začať vtedy s účinnou a najmä pre pacienta efektívnou liečbou býva často neskoro.

Stačí vyšetrenie u kožného lekára?

Podľa typu alopécie odporúča dermatológ aj ďalšie vyšetrenie na endokrinológii. U žien vyšetrenie na gynekológii, pretože v niektorých prípadoch môže nasadená alebo naopak vynechaná antikoncepcia pomôcť s vypadávaním vlasov. Žijeme v časoch, keď sa stres stal denným spoločníkom, preto sa odporúča aj dôkladné vyšetrenie u psychológa. Samozrejmosť sú špeciálne vyšetrenia na fokálne infekcie – hnisavé ložiská v organizme, čo môžu byť ložiská v hrdle, nose, problémy so zubami alebo iné zápalové ložiská v organizme. Nevyhnutné je vyšetrenie očí, pretože nekorigované očné problémy sa takisto výrazne môžu podpísať pod vznik tohto ochorenia. Pri alopécii, kde sa predpokladá autoimunita, sa vykonávajú špeciálne vyšetrenia na imunológii – zisťovanie protilátok.

Alopécia

Je nenákazlivá autoimunitná choroba spôsobujúca vypadávanie vlasov. Príčiny môžu byť rôzne – dedičné, stres, nesprávne stravovanie. Existuje mnoho foriem alopécie, z tých najbežnejších androgénna (vo väčšine prípadov mužská, ale aj ženská plešatosť), ložisková, respektíve areata (ohraničená strata vlasov, keď imunitný systém napadne vlastné vlasové folikuly), trakčná (strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou). Prirodzená denná strata vlasov je od 20 do 100, za nadmernú považujeme takú, keď tieto čísla rapídne stúpnu.

Aké sú dnes možnosti liečby tohto ochorenia? Čo môže pomôcť zmierniť vypadávanie vlasov?

Ku každému pacientovi treba pristupovať individuálne a liečbu urobiť na mieru. Samozrejmosť sú vitamíny B, E, zinok, metionín, rôzne kolagénové či želatínové produkty, prípravky zlepšujúce prekrvenie vlasovej cibuľky. Uvedené prípravky sa užívajú celkovo a následne sa kombinujú s lokálnymi produktmi – posilňujúce šampóny, peny s minoxidilom či roztoky s aminexilom, kofeínom. Veľakrát sa odporúča aj lokálne použitie kortikoidov – masti, krémy, gély, roztoky. Tie možno používať iba krátkodobo, pretože môžu mať práve opačný efekt a spôsobiť atrofiu kože. U niektorých pacientov sa osvedčila mezoterapia – špeciálne kokteily vitamínov podávané ako mikroinjekcie či injekčná liečba vlastnou plazmou – PRP a karboxyterapia, čo sú mikroinjekcie CO2. Tieto zákroky vykonávajú iba lekári. Efektívne sú aj laserové či masážne hrebene alebo čiapky s LED žiarovkami – capelux, ktoré sú populárne v zahraničí a úspešné u malých pacientov. V mnohých prípadoch je však potrebné nasadenie na systémovú liečbu napríklad kortikoidmi alebo cyklosporínom. Žiaľ, pri potvrdenej autoimunite ani táto liečba nebýva vždy úspešná.

A čo transplantácia vlasov?

Riešením je, samozrejme, transplantácia vlastných vlasov, pred jej vykonaním je nevyhnutná konzultácia s dermatológom a plastickým chirurgom. Treba si uvedomiť, že nie vždy sa všetky vlasy po transplantácii ujmú, môže dôjsť k ne- žiaducim sekundárnym zápalom, a teda prejavy sa môžu časom ešte zhoršovať. V zahraničí existuje aj transplantácia umelých vlasov.

Existuje mnoho foriem alopécie, k tým najbežnejším patrí:

  • Androgénna – v posledných rokoch sa objavuje čoraz častejšie a hoci sa pod týmto pojmom uvádzala a bola známa ako „mužská plešina“, dnes ochorenie postihuje veľmi často aj ženy. Tento typ alopécie je považovaný za dedičný. Súvisí s hormonálnymi problémami a môže za ňu vysoká hladina testosterónu. Ten poškodzuje vlasové korienky a obmedzuje ich rast najmä na temene a vrchole hlavy, kde sa vytvárajú takzvané kúty. U žien dochádza k výraznému preriedeniu vlasov nad čelom. Plešivosť sa začína objavovať väčšinou po puberte.
  • Ložisková, respektíve areata – prejavuje sa vypa- dávaním vlasov v okrúh- lych alebo oválnych ložiskách rôznej veľkosti na ľubovoľnom mieste na hlave alebo u mužov na brade.
  • Trakčná – strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou vlasov. U mužov môže byť spôsobená dlhodobým nosením čiapky, ktorá šúcha o určitú časť hlavy alebo sa často vyskytuje u žien ako dôsledok nesprávnej úpravy účesu – sťahovanie do konského chvosta.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia