MENU
novinky-a-odbornici

10 minút po bozkávaní sa deje záhadná vec. Slovenskí vedci zistili, čo by nikto nečakal

Vedeli ste, že z bozku si odnášate viac ako dobrý pocit?
Novinky a odborníci

10 minút po bozkávaní sa deje záhadná vec. Slovenskí vedci zistili, čo by nikto nečakal

Lapenie pri čine sa môže začať pod čerešňou. Ako to súvisí s bozkávaním? Čítajte ďalej.

Štúdia, ktorá sa pozrela lepšie na zúbok ústnej dutine po bozkávacom akte je zaujímavá nielen svojim námetom, ale i tým, že jej autormi sú Slováci a uverejnili ju v jednom z top vedeckých časopisov. A to už musí niečo znamenať!

Vedci z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v experimente ešte v roku 2013 požiadali 12 dvojíc, aby sa najmenej dve minúty vášnivo bozkávali. Následne otestovali sliny žien pre dôkaz o mužskej DNA, a to ihneď po bozku, potom po 5, 10, 30 a 60 minútach. V ejto štúdii uverejnenej v časopise Forensic Science International: Genetics na základe toho zistili, že ústna dutina môže po bozkávaní obsahovať stopy nápomocné pri riešení trestných činov. O čo presne ide?

Vedci sa pozreli na zúbok romantike.Vedci sa pozreli na zúbok romantike.
Vedci sa pozreli na zúbok romantike.
Zdroj: Shutterstock
10 minút po bozkávaní v slinách žien ostávajú stopy mužskej DNA
 

Telo si pamätá

Mužskú DNA bolo možné vystopovať v slinách dám už 10 minút po intenzívnom bozkávaní. Tento genetický materiál sa dal identifikovať ešte najmenej 60 minút po intímnej epizóde. Poznatok, že stopy mužskej DNA môžu v ženských ústach pretrvávať v odhaliteľnej hladine najmenej hodinu po bozku, by mohli byť podľa odborníkov užitočné pri vyšetrovaní trestných činov. Okamžite odobraté sliny ženy by poslúžili ako cenný dôkaz pri identifikácii podozrivých osôb alebo preukázanie neviny v prípadoch sexuálneho útoku a znásilnenia.

Možno netreba zachádzať až do takýchto extrémov. Zaujímavé minimálne je, že svojho „milého" si vaše telo pamätá ešte hodinu po poslednom bozku. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor