MENU
novinky-a-odbornici

10 minút po bozkávaní sa deje záhadná vec. Slovenskí vedci zistili, čo by nikto nečakal

Vedeli ste, že z bozku si odnášate viac ako dobrý pocit?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

10 minút po bozkávaní sa deje záhadná vec. Slovenskí vedci zistili, čo by nikto nečakal

Lapenie pri čine sa môže začať pod čerešňou. Ako to súvisí s bozkávaním? Čítajte ďalej.

Štúdia, ktorá sa pozrela lepšie na zúbok ústnej dutine po bozkávacom akte je zaujímavá nielen svojim námetom, ale i tým, že jej autormi sú Slováci a uverejnili ju v jednom z top vedeckých časopisov. A to už musí niečo znamenať!

Vedci z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v experimente ešte v roku 2013 požiadali 12 dvojíc, aby sa najmenej dve minúty vášnivo bozkávali. Následne otestovali sliny žien pre dôkaz o mužskej DNA, a to ihneď po bozku, potom po 5, 10, 30 a 60 minútach. V ejto štúdii uverejnenej v časopise Forensic Science International: Genetics na základe toho zistili, že ústna dutina môže po bozkávaní obsahovať stopy nápomocné pri riešení trestných činov. O čo presne ide?

Vedci sa pozreli na zúbok romantike.Vedci sa pozreli na zúbok romantike.
Vedci sa pozreli na zúbok romantike.
Zdroj: Shutterstock
10 minút po bozkávaní v slinách žien ostávajú stopy mužskej DNA
 

Telo si pamätá

Mužskú DNA bolo možné vystopovať v slinách dám už 10 minút po intenzívnom bozkávaní. Tento genetický materiál sa dal identifikovať ešte najmenej 60 minút po intímnej epizóde. Poznatok, že stopy mužskej DNA môžu v ženských ústach pretrvávať v odhaliteľnej hladine najmenej hodinu po bozku, by mohli byť podľa odborníkov užitočné pri vyšetrovaní trestných činov. Okamžite odobraté sliny ženy by poslúžili ako cenný dôkaz pri identifikácii podozrivých osôb alebo preukázanie neviny v prípadoch sexuálneho útoku a znásilnenia.

Možno netreba zachádzať až do takýchto extrémov. Zaujímavé minimálne je, že svojho „milého" si vaše telo pamätá ešte hodinu po poslednom bozku. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor