MENU
novinky-a-odbornici

Čo sa deje v ľudskom tele po smrti? 10 krokov ku koncu

Čo sa s naším telom deje po smrti?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Čo sa deje v ľudskom tele po smrti? 10 krokov ku koncu

Smrť nie je okamžitý jav, všetky orgány nezomrú súčasne. Čo sa deje s ľudským telom po tom, ako mu prestane biť srdce a fungovať mozog? Prečo sa po smrti rozprúdi krv a je pravda, že vlasy ďalej rastú? Vysvetľuje patológ.

Keď je telo nažive,  v bunkách nepretržite prebiehajú milióny biochemických reakcií, ktoré zabezpečujú fungovanie každého orgánu. Akonáhle dôjde k prerušeniu krvného obehu, pri prirodzenej smrti zástavou srdca, orgány už nie sú zásobované kyslíkom a činnosť ich buniek sa postupne zastaví, čo to vedie k ich zlyhaniu. Všetky orgány nezomrú súčasne. To umožňuje transplantovať orgány, aj keď je darca mŕtvy. Proces, počas ktorého sa telo rozkladá, môže trvať mesiac, ale aj pár rokov. Od čoho to závisí?

1. Telo sa ochladí

Za života sa normálna teplota ľudského tela pohybuje zhruba medzi 36 a 37,8 °C, v závislosti od aktivity. Po smrti sa telesná teplota postupne vyrovnáva s prostredím, v ktorom sa telo nachádza.  „Toto ochladzovanie si vyžiada určitý čas:  po jednej až dvoch hodinách telo stratí v priemere 1 °C za hodinu,“ upresňuje Dr. Michel Sapanet, súdny patológ z Univerzitnej nemocnice v Poitiers vo Francúzsku.

2. Objavujú sa škvrny ako od vína

Keď sa metabolizmus zastaví, cievy sa postupne stanú priepustnými. „Krv, ktorá už nie je v obehu, sa pôsobením gravitácie začne hromadiť v dolných častiach tela. Červené krvinky sa budú hromadiť a hemoglobín prenikať von z ciev,“ vysvetľuje Dr. Sapanet. Tento jav je príčinou vzniku veľkých škvŕn vínovej farby, ktoré sú viditeľné jednu až dve hodiny po smrti a ich intenzita sa zvyšuje počas niekoľkých ďalších hodín.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor