MENU
novinky-a-odbornici

Čo sa deje v ľudskom tele po smrti? 10 krokov ku koncu

Čo sa s naším telom deje po smrti?
Novinky a odborníci

Čo sa deje v ľudskom tele po smrti? 10 krokov ku koncu

Smrť nie je okamžitý jav, všetky orgány nezomrú súčasne. Čo sa deje s ľudským telom po tom, ako mu prestane biť srdce a fungovať mozog? Prečo sa po smrti rozprúdi krv a je pravda, že vlasy ďalej rastú? Vysvetľuje patológ.

Keď je telo nažive,  v bunkách nepretržite prebiehajú milióny biochemických reakcií, ktoré zabezpečujú fungovanie každého orgánu. Akonáhle dôjde k prerušeniu krvného obehu, pri prirodzenej smrti zástavou srdca, orgány už nie sú zásobované kyslíkom a činnosť ich buniek sa postupne zastaví, čo to vedie k ich zlyhaniu. Všetky orgány nezomrú súčasne. To umožňuje transplantovať orgány, aj keď je darca mŕtvy. Proces, počas ktorého sa telo rozkladá, môže trvať mesiac, ale aj pár rokov. Od čoho to závisí?

1. Telo sa ochladí

Za života sa normálna teplota ľudského tela pohybuje zhruba medzi 36 a 37,8 °C, v závislosti od aktivity. Po smrti sa telesná teplota postupne vyrovnáva s prostredím, v ktorom sa telo nachádza.  "Toto ochladzovanie si vyžiada určitý čas:  po jednej až dvoch hodinách telo stratí v priemere 1 °C za hodinu," upresňuje Dr. Michel Sapanet, súdny patológ z Univerzitnej nemocnice v Poitiers vo Francúzsku.

2. Objavujú sa škvrny ako od vína

Keď sa metabolizmus zastaví, cievy sa postupne stanú priepustnými. "Krv, ktorá už nie je v obehu, sa pôsobením gravitácie začne hromadiť v dolných častiach tela. Červené krvinky sa budú hromadiť a hemoglobín prenikať von z ciev,“ vysvetľuje Dr. Sapanet. Tento jav je príčinou vzniku veľkých škvŕn vínovej farby, ktoré sú viditeľné jednu až dve hodiny po smrti a ich intenzita sa zvyšuje počas niekoľkých ďalších hodín.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor