MENU
novinky-a-odbornici

Parkinsonova choroba: Vedci odhalili nový príznak. Je NAOZAJ strašidelný...

Guy,Saw,Thai,Lady,Ghost
Novinky a odborníci

Parkinsonova choroba: Vedci odhalili nový príznak. Je NAOZAJ strašidelný...

Navštevuje vás duch dávno zosnulej príbuznej? Rozmýšľate, či je čas zavolať Krotiteľov duchov? Prízrak ako príznak. Parkinsonova choroba sa prejavuje aj halucináciami a to poriadne presvedčivými.

Nová štúdia sa zamerala na pacientov s Parkinsonovou chorobou, ktorí majú takzvané halucinácie „prítomnosti“ – teda falošný pocit, že je nablízku iná osoba. Vedcom sa tieto halucinácie podarilo vyvolať u skupiny pacientov s Parkinsonovou chorobou pomocou pomerne jednoduchého testu. Robotickým ramenom, ktoré sa jemne dotýkalo chrbta testovaného pacienta. To im umožnilo zmapovať mozgovú aktivitu, ktorá sa zdala byť základom halucinácií.

Aká je to choroba?

Parkinsonova choroba je chronické postupujúce ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré patrí do skupiny porúch pohybového systému a psychických funkcií. Táto choroba vzniká v dôsledku strát nervových buniek, ktoré produkujú dopamín zodpovedný za prenos signálov v mozgu. Dopamín umožňuje hladkú a koordinovanú funkciu svalov a pohyb. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že neuróny sa vymknú spod kontroly, takže pacienti nie sú schopní ovládať alebo kontrolovať svoj pohyb fyziologickým spôsobom.

Príznaky sa zvyčajne objavia pri strate 50 až 80 % buniek produkujúcich dopamín.

Motorické príznaky Parkinsonovej choroby:

 • bradykinéza, teda spomalený pohyb, nachýlené držanie tela, šuchotavá chôdza, ťahanie nohy, drobné krôčiky, alebo naopak hyperkinéza, ktorá sa prejavuje neovládateľnými pohybmi
 • svalová stuhnutosť, zamrznutie, nemožnosť vykonávať pohyby, svalové kŕče, strnulá  maska na tvári
 • tras, najčastejšie v pokoji či nastavení, menej pri pohybe, skôr na prstoch ruky či v ramene
 • neistota v stoji, problémy s rovnováhou, ťažkosti pri vykročení, problémy s koordináciou pohybov
 • zmenšovanie písma, neschopnosť písať
 • zhoršená artikulácia, tichá a slabá reč, monotónny hlas

Nemotorické príznaky Parkinsonovej choroby:

 • depresia, úzkosť, apatia, únava, problémy so spánkom, poruchy pamäti, halucinácie po liekoch, porucha pozornosti
 • bolesť a kŕče svalov, bolesť kĺbov
 • rozmazané videnie, menej žmurkania
 • hučanie v ušiach
 • oslabenie čuchu
 • problémy s prehĺtaním, nadmerné slinenie
 • nadmerné potenie
 • zápchy, mdloby
 • porucha erekcie u mužov, neschopnosť dosiahnuť orgazmus, inkontinencia

Odborníci tvrdia, že zistenia zverejnené 28. apríla v časopise Science Translational Medicine - môžu viesť k lepšiemu porozumeniu halucinácii. Jednou z možných nádejí je vývoj objektívneho spôsobu diagnostiky a ponorenia sa do halucinácií jednotlivých pacientov. Diagnostika však závisí od toho, či sa svojmu lekárovi vôbec zdôveria. Mnohí s tým, totiž váhajú a radšej mlčia.

„Náš robotický postup poskytuje príležitosť skúmať konkrétne halucinácie v reálnom čase a v plne kontrolovanom prostredí a podmienkach,“ uviedol Fosco Bernasconi, jeden z výskumníkov štúdie a vedúci pracovník École Polytechnique Fédérale de Lausanne v Ženeve. Toto ochorenie môže spôsobiť problémy s pamäťou a myslením, cez depresiu a úzkosť až po poruchy reči, videnia a čuchu. Potom sú tu príznaky psychózy – čo je pre ľudí „ťažké slovo“ a vnímajú ho veľmi negatívne. K nim sa radí i halucinácie.

„Ľudia sú si vedomí, že ich majú,“ uviedol Beck. „Sú úplne presvedčivé.“ Pacient zapojený do nového výskumu, Joseph Rey zo Ženevy, svoje halucinácie priznáva. Opakuje sa u neho pocit, že ho sprevádza jeden alebo viacero ľudí, stoja vždy buď za ním alebo po jeho boku. Reya to však už nerozrušuje. „Hovorím im anjeli strážni,“ povedal. „Neubližujú mi. Nasledujú ma okolo. Je to svojím spôsobom upokojujúce, pretože nie som sám.“

 „Kútikom oka vidím padať zo stropu rôzne pavúky,“ povedal ďalší z testovaných pacientov. „Veľmi dobre viem, že tam nie sú, ale inštinktívne sa vždy musím otočiť a pozrieť sa.“ Vizuálne halucinácie sú ľudí s Parkinsonovou chorobou bežnejšie ako pocit, že je s nimi niekto ďalší. Aj tieto ich však môžu obťažovať.

Beck vysvetlil, že halucinácie niekedy súvisia so zmenami liečby alebo s interakciami medzi rôznymi liekmi, ktoré pacient užíva. V týchto prípadoch je najjednoduchšie upraviť liečbu. Existujú aj lieky, ktoré možno predpísať na zmiernenie halucinácií, poznamenal. Beck dúfa, že jeho výskum povedie k ďalšiemu skúmaniu, aby sa halucinácie u parkinsonikov lepšie pochopili a možno jeho výskum povedie aj k novým terapiám.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor